Říše Inků vznikla i díky hnoji

Kdyby nebylo lam a jejich hnoje, nebylo by ani říše Inků. Naznačují to výsledky zkoumání jezerních sedimentů v Andách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lama vikuňa

Lama vikuňa | Foto: Zoo Plzeň

Španělští dobyvatelé, kteří se dostali do And, překvapeně popisovali důležitost domestikovaných lam. Inkové je chovali na maso, mléko i vlnu a používali je jako nákladní zvířata. Lamy však zřejmě umožnily i to, aby říše Inků vůbec vznikla. Tým paleoekologů zkoumal až 4 200 let staré sedimenty z malého jezera Marcacocha v Peru. Jezero leží asi 65 km severozápadně od města Cuzco, které bylo centrem incké říše. Pylová zrna v sedimentech dokazují, že místní lidé se dlouho živili především semeny divokých rostlin, jako je quinoa. Před 2 700 lety se však rychle přeorientovali na pěstování kukuřice, která dokázala uživit větší populaci a nastartovala tak rozvoj říše Inků.

V té době se dočasně oteplilo, což mohlo pěstování kukuřice v nadmořské výšce 3350 metrů usnadnit. Hlavním faktorem však zřejmě byly lamy a jejich trus, který zvýšil úrodnost horské půdy. Lamy byly domestikovány před 3000 až 4000 lety, ale jich počet se prudce zvýšil právě v té době, kdy se rozmohlo pěstování kukuřice. Přítomnost velkých stád lam dokazuje „populační boom“ půdních roztočů zaznamenaný v jezerních sedimentech. Roztoči se živí trusem býložravců, takže platí jednoduchá rovnice: čím více roztočů, tím více lam, a tím páde i hnojiva pro kukuřičná pole.

Zdroj: Antiquity

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme