Rituální vybíjení gazel před 6000 lety

Hromadné vybíjení zvířat není jen moderní fenomén. Už před 6000 lety lidé naháněli do pastí velká stáda gazel, která pak rituálně pozabíjeli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gazela džejran (Gazella subgutturosa)

Gazela džejran (Gazella subgutturosa) | Foto: licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0, Alastair Rae

Dokazují to archeologické vykopávky starověkého sídliště Tell Kuran v severovýchodní Sýrii. Před 6000 lety místní zemědělci a pastevci stavěli dlouhé, postupně se sbližující kamenné zdi, na jejichž konci číhala past v podobě jámy. Lovci do široce otevřeného ústí nahnali stáda gazel, která pak na konci hromadně pozabíjeli. Tyto lovecké praktiky dokládá velké množství gazelích kostí nalezených v blízkosti Tell Kuran. Kosti představují pozůstatky jediného migrujícího stáda gazel džejran (Gazella subgutturosa), ve kterém byla asi stovka zvířat různého stáří. Gazely představovaly primárně zdroj masa, ale nedaleké skalní malby naznačují, že pozabíjení celých stád najednou splňovalo spíše rituální účely.

Až několik desítek kilometrů dlouhé pasti si kvůli tvaru, který je viditelný z leteckého pohledu, získaly přezdívku „kamenní draci“. Jejich používání známe například od beduínských kmenů z 19. století nebo amerických osadníků, kteří podobným způsobem lovili bizony a americké antilopy vidlorohy. Jak se však ukazuje, tato lovecká technika může sahat až do neolitu a na Blízkém východě zřejmě měla katastrofální dopad na gazelí populaci. Oslabení stád mohlo patřit k důvodům, pro které zde některé druhy gazel v 19. a na počátku 20. století podlehly moderním zbraním a tři zbývající jsou ohroženy vyhubením.

Zdroj: PNAS

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme