Rovensku před 70 prý lety hrozil osud Lidic. Připomíná si hrdiny

Parašutisty ze skupiny Antimony si připomínají v Rovensku pod Troskami. A také starostu, který s nimi před jejich smrtí vyjednával a tím zřejmě zachránil mnoho životů. Městu prý hrozil osud Lidic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice v Rovensku pod Troskami | Foto: J. Vágenknecht

Tehdejší hlava obce Josef Kouřil dnes dostane pamětní desku. A protože je to událost významná, přijede třeba i ministr obrany a městečko zaplní vojáci včetně parašutistů. Ze zahrady svého domku bude hemžení pozorovat i téměř devadesátiletý Josef Kořínek.

„Když se to stalo, byl zákaz o tom mluvit. Byl tam starosta Kouřil, vrchní strážmistr Kodet a ti s nimi vyjednávali, aby nestříleli. Že by jinak Rovensko potkal osud Lidic. Kouřil měl zásluhu na tom, že se rozhodli použít jed,“ vzpomíná Kořínek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Ľubomíra Smatany o pamětní desce bývalého starosty Rovenska pod Troskami

Po sebevraždě parašutistů na plovárně za městem už nacisté nikoho v obci nezabili, ale starosta Kouřil zemřel pár měsíců poté. Sbírku na pamětní desku a oslavy vůbec zorganizovala knihovnice, učitelka a kronikářka v jedné osobě Kateřina Matysová.

Oslava se podle Matysové se odehrává „na náměstí, na plovárně a na fotbalovém hřišti. Na hřiště nám seskočí parašutisti“. Akci podle ní přihlíží zhruba 2,5 tisíce lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O akci v Rovensku mluvila ve Víkendovém Radiožurnálu organizátorka Kateřina Matysová

Na pamětní desce, která bude umístěna na stěnu radnice, ve které je i restaurace, je napsáno, že „dva parašutisté František Závorka a Lubomír Jasínek obětovali své životy, aby město Rovensko pod Troskami nestihl osud Lidic a Ležáků“.

„Otázka je, jestli to Němci měli opravdu v plánu, nebo jestli vyhrožovali, ale v té době na to rozhodně všechno ukazovalo a lidi tomu i věřili,“ říká Matysová.

Ľubomír Smatana, ak, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme