Ruiny soch Buddhů v afghánském Bámjánu čeká rekonstrukce

Němečtí vědci chtějí zrekonstruovat sochy Budhů v afghánském Bámjánu. Starobylou kulturní památku nechal před deseti lety zničit radikální Taliban jako ‚modly protivící se bohu‘. Nezabránila mu v tom ani ostrá mezinárodní kritika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Buddhové z Bamjánu zářili barvami | Foto: Technische Universität München

Němečtí odborníci, kteří mají obnovu provést, chtějí roztříštěné části menší sochy, která měří asi 40 metrů, slepit do původní podoby a doplnit materiály z bámjánského údolí. Rekonstrukce větší sochy, která ze skály více vystupuje a byla také více poškozená, by ovšem byla mnohem komplikovanější a podle mnohých expertů dokonce nemožná.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rekonstrukci soch mluvila na Radiožurnálu redaktorka Martina Hanáčková

Podle vedoucího Ateliéru restaurování výtvarných děl sochařských Akademie výtvarných umění Petra Siegla je restaurování možné, ale varuje před kontextem, ve kterém má k rekonstrukci dojít:

„Je také otázkou, jestli v geopolitickém slova smyslu ty věci budou mít delší čas trvání, protože názorová rovina na to, jak mají sochy fungovat v tom prostoru, se může lišit od různých politických a náboženských tlaků, které jsou v Afghánistánu.“

Opravu soch prý zaplatí Japonsko. Uvažuje se také o laserové projekci obrazů soch, která by tak zčásti zastoupila kamenné originály.

Martina Hanáčková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme