Sdružení Post Bellum na Ceny Paměti národa nominovalo osm osobností

Neziskové sdružení Post Bellum předá dnes večer Ceny Paměti národa. Organizátoři již třetím rokem vybírají osobnosti ze stovek lidí, kteří se v minulosti postavili komunistické nebo nacistické totalitě. V nominaci jsou například političtí vězni z 50. let nebo židé věznění za 2. světové války v koncentračních táborech. Letos je nominováno osm osobností.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikuláš Kroupa, vedoucí projektu Paměť národa

Mikuláš Kroupa, vedoucí projektu Paměť národa | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Záštitu nad Cenami Paměti národa převzal filmový režisér Miloš Forman, Ten vyvrací obavu, že by z naší společnosti vymizeli hrdinové. „Vůbec ne, ale ještě o nich nevíme nebo ještě o nich nemluvíme. O hrdinech se vždycky mluví s odstupem většího času. Ale určitě tady žijí,“ zdůrazňuje.

V nominaci na Ceny Paměti národa jsou lidé, kteří možná nejsou mediálně známí, ale jejichž osud byl přinejmenším výjimečný. Mnoho z nich prokázalo statečnost a hrdinství, když se dostali do křížku s totalitními režimy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Cenách paměti národa jsme si v Ranním Radiožurnálu povídali s Mikulášem Kroupou, ředitelem sdružení Post Bellum.

„Chceme tím předat pamětníkům, jejichž příběhy jsme zaznamenali, poděkování nebo jakési ocenění za to, že ve svém životě prokázali, že čest, svoboda, demokracie nejsou jenom prázdná slova,“ upřesňuje cíl předávání Cen Paměti národa organizátorka Lucie Šplíchalová.

Ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa připomíná, že myšlenka Ceny Paměti národa vznikla už před 12 lety. „Tehdy jsme začali obcházet starší lidi a zaznamenávat jejich vzpomínky. Za tu dobu jsme vyzpovídali přes dva a půl tisíce lidí. A v průběhu této práce jsme si uvědomili, že je těmto lidem potřeba veřejně poděkovat. Ceny paměti národa jsou tedy občanským poděkováním,“ vysvětluje.

Na Cenu paměti národa je nominovaná i Eva Roubíčková. Život v Terezíně popsala v deníku

Číst článek

Mezi nominovanými jsou jména neznámá, ale stejně tak i jména osobností, které už mají vyznamenání mnoho. Například František Zahrádka je nositelem řádu TGM a nedávno ho vyznamenal také ministr obrany.

„Hlavním kritériem našeho výběru osobností je, že nám tento člověk vyprávěl svůj životní příběh. Druhým kritériem je, že osobnost navrhne některý z našich terénních spolupracovníků Post Bellum, kterých jsou dvě stoky. Ve třetím kole pak ze seznamu osobností vyberou badatelé na Paměti národa. A letos jsme oslovili i veřejnost, aby napsala dopisy, postoje těmto lidem na stránkách pametnaroda.cz,“ přibližuje Kroupa.

Jan Herget, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme