Sdružení Post Bellum představí příběhy totalitních pamětníků očima školáků

Příběhy čtrnácti pamětníků nacistické a komunistické totality v podání žáků druhého stupně představí ode dneška pražská Galerie 10. Výstavu ‚Příběh našich sousedů‘ vytvořili žáci ze základních škol desátého pražského obvodu ve spolupráci se sdružením Post Bellum.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikuláš Kroupa

Mikuláš Kroupa | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Ze vzpomínek vytvořili žáci třeba rozhlasové reportáže nebo komiksy.

„Je to 14 lidí, kteří jsou nějakým způsobem spjatí s Prahou 10. Většinou tam bydlí nebo tam prožili významnou část svého života. Příběhy spojuje nějaká zkušenost s totalitní mocí, se kterou se musí vyrovnávat,“ řekla v Ranním interview Radiožurnálu Magdaléna Benešová, která unikátní projekt pomáhala připravit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byla Magdaléna Benešová, která unikátní projekt pomáhala připravit.

„Pro děti bylo velkým překvapením, když se dozvěděly, co všechno se během minulosti dělo. Na jednu stranu se o tom sice mluví v médiích, ale ne vždy se to k dětem dostane. A povídat si s někým, kdo to zažil na vlastní kůži, je trošku něco jiného, než si o tom přečíst v knížce,“ chválí projekt Benešová.

Projekt si podle ředitele Post Bellum Mikuláše Kroupy pochvalovali i samotní pamětníci.

„Máme velice pozitivní ohlasy právě od starých lidí. Pamětníci se velmi často cítí opuštěni a zapomenuti. Mají pocit, že současná společnost, zvláště mladší generace, o ně nemá zájem. Jsou nesmírně potěšeni, když za nimi přijdou třinácti až patnáctileté děti,“ říká Kroupa.

14 portrétů pamětníků doplní na výstavě i audiozáznamy, které žákovské týmy zpracovávaly.

„U portrétů si budete moci přečíst jejich krátký životopis. Některé týmy audiozáznamy sestříhaly do krátkých audiovýstupů,“ přibližuje Benešová.

Společnost Post Bellum dál oslovuje jednotlivé městské části, které se na projektu podílejí. Teď probíhala spolupráce v Praze 10, od září probíhá v Praze 6, dále se jedná s Prahou 5. Od ledna se chce pustit i mimo Prahu, například do Brna, Liberce nebo Plzně.

Dosud se do projektu Příběhy našich sousedů zapojilo na 40 dětských týmů z různých míst republiky.

Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme