Setkání v Čierné nad Tisou rozhodlo před 45 lety o invazi do Československa

Přesně před 45 lety zastavily na nádraží v Čierné nad Tisou dva zvláštní vlaky. Jeden přivezl československou delegaci v čele s Alexandrem Dubčekem a druhý tu sovětskou, vedenou Leonidem Brežněvem. O co bezvýznamněji dnes vypadá místo jejich setkání na hranicích dnešního Slovenska a Ukrajiny, o to zásadnější věci se schůzka v Čierné na Tisou týkala. Za necelý měsíc vpadly do Československa armády států Varšavské smlouvy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čierna nad Tisou - kdysi obrovský "suchozemský přístav", dnes upadající městečko kolem železničního překladiště

Čierna nad Tisou - kdysi obrovský "suchozemský přístav", dnes upadající městečko kolem železničního překladiště | Foto: Vojtěch Berger

Nádraží v Čierné nad Tiesou a desítky zdejších kolejí jsou sice pořád plné vagonů, je to ale už jen odlesk někdejší slávy, kdy Čierná nad Tisou byla opravdu železničním uzlem evropského významu.

„Tehdy byla Čierna růžová. A dnes je černá.“ Emil Šimo pracoval celý život na dráze, i v šedesátém osmém roce. Tehdy byla Čierna nad Tisou důležitý dopravní uzel, kde se všechno točilo kolem železnice. Dnes je to ospalé hnízdo s několika ulicemi.

Změna je dobře vidět i na počtu strávníků v železniční jídelně, kde vaří kuchař Stanislav Kiss Seman. „Dnes vařím tak pro 80 až 120 lidí. Před takovými 25 lety, když jsem tu začal pracovat, jsme denně vařili pro 1700 až 2200 lidí,“ porovnává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Současnou podobu Čierné nad Tisou přiblížil zahraniční zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Alexander Dubček se prý vyděsil, když mu Leonid Brežněv oznámil, že se chce potkat právě v pohraničním městečku. Čierna nad Tisou neměla pro vrcholnou schůzku vůbec žádné zázemí.

Nábytek se musel dovézt zdaleka. Jednalo se částečně ve vagonu a částečně v odborářské klubovně u nádraží. Dnes se v budově ještě občas pořádají schůze, jinak ale chátrá.

Před 45 lety měl zrovna službu strojvůdce pan Jozef. Z východu tehdy do Čierne přivezl rychlík, ve kterém seděla i sovětská delegace. Pan Jozef ale neměl ani tušení, že veze Brežněva.

„Přijel vlak z Ruska, přijel vlak od Bratislavy. Vystoupili vládní představitelé naši i sovětští. Nevěděl jsem, koho vezu. To bylo přísně tajné,“ vzpomíná. Když vlak zastavil na nástupišti, strojvůdce sledoval první okamžiky schůzky Dubčeka s Brežněvem na vlastní oči.

Jednání se nakonec protáhla na čtyři dny, dohodu ale nepřinesla a invazi do Československa neodvrátila. Schůzku na kolejích dnes přímo v Čierne nad Tisou nepřipomíná prakticky nic. Vzpomínky pamětníků blednou a zdejší mladá generace už o téhle epizodě ani netuší.

Vojtěch Berger, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme