Severoirská metropole otevírá reprezentativní muzeum Titanic Belfast

Jedna z největších námořních tragedií se stala podnětem k založení hypermoderního muzea. Od zkázy obří, údajně nepotopitelné lodi Titanic uplyne 15. dubna sto let. V severoirském hlavním městě Belfastu, kde byla tato zaoceánská loď postavena, bylo dnes otevřeno nové muzeum věnované památce Titaniku, jeho obětem i místním lidem, kteří ho postavili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova muzea Titanic Belfast | Zdroj: Reuters

Budova muzea Belfast Titanic je postavena ve futuristickém stylu. Na první pohled tak připomíná nápady českého architekta Jana Kaplického, který s projektem však neměl nic společného. Autory je místní skupina CivicArts a Todd Architects.

BBC hodnotí architekturu muzea jako odpověď na Guggenheimovo muzeum, které stojí ve španělském Bilbao.

Sama budova se skládá ze čtyř bloků, které připomínají čtyři přídě ztroskotané lodi. Výška muzea také odpovídá výšce plavidla: 53 metrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo ve Spojeném království Milan Kocourek informuje otevření muzea Titanic Belfast

Muzeum je vybaveno počítačovým zázemím, takže vedle kopií interiérů jsou běžnou součástí prohlídky i projekce, často i z filmu Jamese Camerona Titanic z roku 1997. Je tak možné se projít ulicemi Belfastu v době, kdy Titanic vznikal. Součástí zážitku je i zápach svářecích strojů, který návštěvníci při této procházce ucítí.

Řadoví občané jsou na muzeum hrdí, stejně jako na velkou loďařskou tradici. Od jeho existence si slibují zejména zvýšení turistického zájmu o město. Očekávají tak příval zájemců z celého světa.

Náklady na vznik muzea představují 77 miliónů liber ze státní pokladny. Zároveň se však očekává, že v prvním roce otevření muzea navštíví tuto instituci 425 tisíc návštěvníků

V mrazivých vodách severního Atlantiku utonulo 15. dubna 1912 více než patnáct set pasažérů lodi.


Zvětšit mapu

Milan Kocourek, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme