Silvestr v Bratislavě byl před 20 lety veselý a divoký. Slavil se i nový stát

Zítra bude poslední den roku 2012. O půlnoci přivítáme rok nový. Silvestr 1992 mohl být pro některé smutný, pro jiné velmi radostný. Dělila se Československá federace a vznikaly dva nové státy. Byl to poslední federální Silvestr a někteří Slováci si ho pořádně užili. Před 20 lety se v centru Bratislavy sešlo plné náměstí lidí, aby přivítali nejenom nový rok, ale taky samostatnou Slovenskou republiku. Našli se ale i tací, kteří v davu nevěřícně kroutili hlavou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava byla vždy křižovatkou migrací, nejen okolo Dunaje

Bratislava byla vždy křižovatkou migrací, nejen okolo Dunaje | Foto: Fotobanka stock.xchng

Zbývaly poslední minuty společného státu a lidé na náměstí už netrpělivě vyhlíželi stát nový. Novinář Eugen Korda viděl Silvestr 1992 v Bratislavě na živo. Jako zastánce jednotného Československa si ale nepadl s ostatními lidmi na náměstí moc do noty a přelomovou půlnoc strávil raději doma.

Přehrát

00:00 / 00:00

O posledním dni Československa v Bratislavě natáčel zpravodaj ČRo na Slovensku Vojtěch Berger

„Bylo tam samozřejmě mnoho nadšených lidí. Hodně Slovánků vznik samostatného Slovenska přivítalo. V okolních barech bylo ale i dost Slováků, kteří rozpad Československa nepřivítali. To na tom bylo to zajímavé,“ vzpomíná Korda.

Na náměstí mezitím slovenský premiér Vladimír Mečiar gratuloval Slovákům k prvním vteřinám samostatnosti:

„Blahopřeji obyvatelům Bratislavy k tomu, že jsou již několik minut nejmladším hlavním městem státu na světě.“

Někteří se ráno probudili s pořádnou kocovinou. Eugen Korda měl k tomu navíc ještě obavy o budoucnost země.

„Připadalo mi to takové směšné, takové neuctivé k tomu novému státu. Pokud vím, v Čechách se nic podobného neodehrálo. Tam to bylo takové důstojnější. Toto mi připadalo jako trochu cirkus,“ říká Korda.

Slovensko ale nakonec přece jen napsalo úspěšný příběh a po letech mečiarismu vstoupilo do Evropské unie, do NATO a jeho ekonomické reformy se dávaly za vzor ostatním. Slováci se postupně naučili být na svůj stát přiměřeně hrdí a nacionalismus dnes lidi zajímá mnohem méně než třeba vysoká nezaměstnanost.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme