Skalní byty na Kokořínsku poskytovaly levné bydlení našim předkům

Lidé, kteří měli hluboko do kapsy, často řešili své bydlení svérázným způsobem. Ve Lhotce u Mělníka si své příbytky vytesali do skály. Pokud byla skála na slunečném místě, vyhloubili si do pískovce nejen byt, ale celé hospodářství.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turistické léto - šestá výprava na Kokořínsko

Turistické léto - šestá výprava na Kokořínsko | Foto: Michal Plšek, Patrik Rozehnal

„V předsíni je malá pec, kde se pekl chléb a koláče a zároveň vytápěla, protože vršek tělesa je ve světnici,“ popisuje ředitelka Regionálního muzea Mělník Miloslava Havlíčková.

Za pecí jsou schůdky, na vrchu spaly děti a rodiče na posteli. „Tento skalní byt má ještě jednu zajímavost – v patře má komoru, která je přístupná zvenku a tam spaly děti v létě,“ upozorňuje Havlíčková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Markéta Vejvodová procházela skalní byt s ředitelkou Regionálního muzea Mělník Miloslavou Havlíčkovou

Nejhlouběji ve skále stavitelé zřídili prostory pro skladování potravin, kde se v létě i v zimě drží stálá teplota. Do zahloubeného prostoru v podlaze se sypal písek a do něho se dávala zelenina. Vydržela čerstvá celou zimu.

Koupelnu představovaly necky, které se daly do světnice, nalila se do nich voda z kamen. Nejprve se vykoupaly děti, pak dospělí a nakonec se v nich vypralo prádlo.

V pískovci si první majitelé vyhloubili nejen samotný byt, ale i chlév pro krávu a prostorné sklepy.

Lucie Maňourová, Markéta Vejvodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme