Skandinávci jsou potomky přistěhovalců z doby kamenné

Skandinávie není cílem imigrantů jen v několika posledních desetiletích. Sami dnešní Skandinávci jsou potomky přistěhovalců, kteří na sever Evropy přišli před 4000 roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní Evropa | Foto: Licence GNU

Na konci doby ledové využili pravěcí lidé ústupu pevninského ledovce k osídlení krajů daleko na severu. Lovci a sběrači došli až na Skandinávský poloostrov, který osídlili. Dnešní Skandinávci však nepatří k přímým potomkům těchto starousedlíků. Prokázal to výzkum týmu archeologů a genetiků pod vedením Anderse Götherströma z university v Uppsale a Eskeho Willersleva z university v Kodani.

Genetici prověřili varianty dědičné informace, kterou se podařilo izolovat z nalezených kostí pravěkých obyvatel Skandinávie. Nebylo to jednoduché, protože vědci museli zabránit kontaminaci vzorků dědičnou informací dnešních lidí. Analýzám musela být podrobena jen DNA pocházející z pravěkých lidských kostí. Jediná kapka potu, šupinka odloupnuté kůže nebo otisk prstu přenesou na kost spoustu "současné" DNA. Analýzy DNA byly hotové již před třemi roky. Od té doby si vědci ověřovali, že zkoumají skutečně pravěkou DNA.

Série důkladných kontrolních testů nakonec dopadla na výbornou. Jak vyplývá ze studie zveřejněné v předním vědeckém časopise Current Biology, původní obyvatele Skandinávie nahradila před 4000 roky vlna přistěhovalců. Zřejmě to byli pravěcí zemědělci. Dnešním Skandinávcům koluje v žilách krev těchto imigrantů.

Skandinávie nebyla v Evropě výjimkou. Donedávna se vědci dohadovali, zda se zemědělství šířilo jen jako technologická novinka, kterou si osvojili starousedlíci živící se do té doby lovem a sběrem, nebo zda zemědělství přicházelo s imigrační vlnou zemědělců. Z mnoha koutů Evropy máme nyní důkazy o tom, že do Evropy pronikali zemědělci a přinášeli s sebou revoluční změnu života v podobě pěstování zemědělských plodin a chovu domácích zvířat. Skandinávie nebyla v tomto ohledu výjimkou.

Zvukovou podobu této zprávy můžete slyšet v historickém magazínu Zrcadlo, který měl premiéru 2.10.2009.

Jaroslav Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme