Skláři v Deštném předvádějí, jak se kdysi tavilo sklo dřevem

Deštné v Orlických horách vzdává od pátku hold sklářskému řemeslu. U pece Madaléna pod širým nebem foukají a tvarují sklo novoborští skláři. Vše provádějí pomocí technologie, která se v Orlických horách používala od 15. století.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skláři v Karlově vytváří originální ručně dělaný výrobek

Skláři v Karlově vytváří originální ručně dělaný výrobek | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

Tavení skla v peci, kde se topí výhradně dřevem, sledují z blízkosti několika metrů stovky lidí a výkon každého skláře odměňují potleskem.

V peci se začalo topit už od středečního odpoledne. „To se začíná pozvolna natápět, protože ten materiál by jinak dostal velký teplotní šok a praskl by. Tam je vlastně taková temperovací křivka, podle které se plus minus jede. Samozřejmě tady není taková plynulá regulace jako na plynových nebo elektrických pecích,“ vysvětluje jeden ze sklářů a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

Práci sklářů v Deštném sledoval reportér Jan Fremuth

„Když je tavba, tak se musí opravdu fest topit, aby to odsejpalo. Když spadne teplota, skláři nemůžou sklo tvarovat.“

Skláři ze skla vyrábějí nejrůznější výtvory. „Teď jsme dělali merovinskou sklenice, je to replika z merovinské doby. Originál této sklenice je v muzeu v Louvru. Vyrábím je do zakázek, takže si ji pamatuju,“ popisuje další umělec.

Podmínky práce v dílně a pod širým nebem se liší. Za hezkého počasí se sklářům venku pracuje dobře. Horší to je třeba tehdy, když fouká vítr. Sklo je choulostivé, a pokud přechladne, může prasknout.

„Když je horší počasí, je to nebezpečné, musíme sklo více ohřívat, aby nepraskalo,“ potvrzují skláři.

Skláři si na akci vybírají dovolenou, rádi se scházejí se svými kamarády nad prací, kterou mají rádi. Před stovkami lidí přiznávají trochu nervozity. „Ale je to už 21. ročník, tak už jsme si zvykli dělat i před velkým publikem,“ myslí si další z tvořitelů.

Na akci je mnoho rodin s dětmi. Rodiče oceňují, že mohou dětem ukázat, jak se dříve dělala řemesla.

Jiří Fremuth, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme