Slavný americký křižník Indianapolis šel ke dnu před 65 lety

Přesně před 65ti lety zažily Spojené státy vůbec nejhorší námořní katastrofu ve svých dějinách. Japonská ponorka I-58 poslala v noci z 29. na 30.července ke dnu americký těžký křižník Indianapolis. Při jeho potopení zahynulo 900 námořníků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký těžký křižník CA 35 Indianapolis vyzbrojený 9 děly ráže 203 milimetrů

Americký těžký křižník CA 35 Indianapolis vyzbrojený 9 děly ráže 203 milimetrů | Foto: U.S. National Archives

Na palubě slavné lodi uskutečnil několik cest prezident Roosevelt. Jen pár dní před svým potopením dopravil Indianapolis na ostrov Tinian atomovou bombu, která dopadla na Hirošimu.

Z posádky křižníku zemřelo bezmála 900 námořníků. Zhruba šesti stovkám z nich se sice podařilo potápějící se loď opustit, ale nešťastníci zemřeli během děsivých pěti dní, než byli jako trosečníci nalezeni.

Při tragédii nevysvětlitelně totálně selhal jindy tak výkonný a dokonale propracovaný záchranný systém, kterému vděčilo za život mnoho sestřelených letců i námořníků z potopených lodí.

Indianapolis plul bez jakéhokoli doprovodu z ostrova Guam do Leytského zálivu na Filipínách. Těžký křižník v době útoku ponorky I-58 nekličkoval, což se stalo hlavním důvodem potrestání velitele plavidla, kapitána Charlese McVaye.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reprotáž Jiřího Hoška o katastrofě křižníku Indianapolis.mp3

"Kdyby Indianapolis kličkoval, jeho osud by byl stejný. To při procesu s kapitánem McVayem prohlásil nejen velitel japonské ponorky Hašimoto, ale také jeden z nejuznávanějších velitelů amerických ponorek," říká spisovatel Miloš Hubáček, autor knihy o zkáze Indianapolisu.

Kapitán McVay byl přesto označen za hlavního viníka katastrofy a svého stigmatu se nikdy nezbavil. V roce 1968, krátce po 23. výročí tragédie, si sám vzal život.

O ukázněnosti a profesionalitě posádky svědčí fakt, že během neskutečně krátké doby dvanácti minut, než Indianapolis zmizel pod hladinou, se do vody dostalo asi 900 námořníků. Bohužel, spolehnout se mohli jen na 4 záchranné vory a lehké kapokové vesty, které navíc někteří muži vůbec neměli.

Někteří zamřeli hladem a žízní, mnozí zešíleli, utonuli nebo byli roztrháni na kusy hejny žraloků. Dodnes se spekuluje o tom, zda Indianapolis stačil před svým potopením vyslat nouzový signál. Miloš Hubáček, stejně jako trosečníci, se kloní k názoru, že ano. Je ale každopádně s podivem, že těžký křižník několik dnů nikdo nepostrádal.

Jiří Hošek, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme