Slezské zemské muzeum v Opavě se po rekonstrukci opět otevírá veřejnosti

Po důkladné rekonstrukci se znovu otevírá výstavní budova Slezského zemského muzea v Opavě. Opavské muzeum je nejstarším veřejným muzeem v Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slezské zemské muzeum v Opavě | Foto: F. Tichý

Historie Slezského zemského muzea sahá až do roku 1814, výstavní budova byla otevřena v roce 1895. Sídlo významné instituce však po desetiletí chátralo a bylo v dezolátním stavu.

Ze střechy například postupně musely zmizet slavné sochy Pegasů i šest plastik z 19. století, protože se rozpadaly a hrozilo, že jejich kusy spadnou na chodník a někoho zraní.

Současnému řediteli muzea Antonínu Šimčíkovi se však podařilo mu sehnat nebývale vysokou dotaci, a tak mohlo dojít ke kompletní rekonstrukci zchátralé budovy. Ta si nakonec vyžádala téměř 100 milionů korun.

Oprava budovy přinesla i jedno nečekané odhalení: „Při rekonstrukci se nám podařilo objevit něco, co už nikdo nepředpokládal, a sice fragmenty původní štukové výzdoby interiéru. Návštěvníci tak uvidí budovu, alespoň její malou část, v původním stavu, v jakém byla otevřena v roce 1895,“ sdělil Antonín Šimčík.

Výstavní budova se otevírá dnes. Téměř 2 a půl milionu položek v depozitářích dělá ze Slezského zemského muzea třetí největší muzeum v republice.

Martin Knitl, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme