Slovensko má své muzeum holokaustu, vzniklo na místě bývalého koncentračního tábora

Na Slovensku dnes otevřeli historicky první muzeum holokaustu. Vzniklo na místě bývalého pracovního a koncentračního tábora v Seredi. Jde o poslední dochovaný tábor na Slovensku. V květnu 2009 byl vyhlášen národní kulturní památkou. Slavnostního otevření muzea se zúčastnili premiéři České republiky a Slovenska Bohuslav Sobotka a Roberta Fico.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico vystoupil s projevem na slavnostním otevření Muzea holokaustu v Seredi

Slovenský premiér Robert Fico vystoupil s projevem na slavnostním otevření Muzea holokaustu v Seredi | Zdroj: ČTK

Muzeum holokaustu v Seredi připomíná Slovákům bolestivé a černé období jejich historie. Během druhé světové války a takzvaného Slovenského štátu právě do Seredi sváželi lidi z celého Slovenska.

Odtud pak mířily transporty do nacistických vyhlazovacích táborů na území Polska nebo také do Terezína. V průběhu let 1942 až 1944 deportovali ze Seredě do koncentračních táborů přes 10 tisíc občanů židovské národnosti.

V první etapě od března do října 1942 odešlo z tábora v Seredi 57 železničních transportů. Ve druhé etapě, po potlačení SNP, tam soustředili Židy, kteří ještě zůstali na území Slovenska. V táboře byli vystaveni krutému zacházení a vraždám. Poslední transport odešel ze Seredě 31. března 1945 do Terezína.

Většina deportovaných Židů se už zpátky nikdy nevrátila.

O slovenském tragickém příběhu se ale podle ředitele muzea Martina Korčkoka moc nemluví. „Protože se mluví hlavně o tom, jak byli Židé vražděni mimo území Slovenska. Ale málo dokumentů mluví o tom, co se dělo přímo tady,“ vysvětluje.

Muzeum holokaustu popisuje osudy slovenských Židů, otevírá komplikovanou a nepopulární část historie. Zároveň je ale také mementem, vzdělávacím centrem pro mladé generace nejen Slováků.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme