Slovenský parlament před 20 lety přijal deklaraci svrchovanosti

Na některých místech Slovenska se tento týden znovu zapalují takzvané vatry svrchovanosti. Přesně před 20 lety, 17. července 1992, přijali poslanci v Bratislavě Deklaraci svrchovanosti Slovenské republiky. Dokument, který pomohl vydláždit cestu k rozpadu československé federace a který také přiměl prezidenta Václava Havla k abdikaci. Tehdejší slovenský premiér Vladimír Mečiar se rozhodl, že pro takovou příležitost se hodí rozdělat večerní ohně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Mečiar

Vladimír Mečiar | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Městečko Nemšová u Trenčína. Právě tady zastihly dějiny Vladimíra Mečiara, pozdějšího slovenského premiéra a šéfa Hnutí za demokratické Slovensko. Dlouho tu pracoval v továrně jako podnikový právník. A odsud si to v roce 1989 namířil na politický vrchol.

„Před ním byl Čarnogurský, to se všechno zdražovalo. O 30, 40 procent. Plyn, elektřina, potraviny. A když přišel on, tak to snížil,“ vzpomíná na Mečiarovu éru jedna z místních žen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje ČRo Vojtěcha Bergera z slovenského města Nemšová

Právě tady v údolí Váhu byla kdysi bašta Mečiarova HZDS, které tu před 20 lety atakovalo hranici 60 procent získaných hlasů ve volbách. Mečiar sliboval oživit těžký průmysl například v nedaleké Dubnici nad Váhom. Dnes tu jméno expremiéra velké nadšení nebudí.

„Co se změnilo? Nic. Od komunistů se tu nezměnilo nic,“ říká skepticky další oslovený.

17. července 1992 přijala tehdejší Slovenská národní rada deklaraci svrchovanosti. Samotný Vladimír Mečiar ještě pár hodin před hlasováním tvrdil, že to neznamená konec společného státu.

Jsem rád, že je to všechno za námi, vzpomíná na rozpad federace Jan Stráský

Číst článek

„Deklarace svrchovanosti je deklarace práva na stát a úmyslu mít stát. To není totéž jako vyhlásit samostatný stát,“ prohlásil tehdy.

Že to nakonec dopadlo jinak, nemůžou Mečiarovi zapomenout ani chlapi z hospody v Nemšové, kteří už mají v devět hodin ráno něco vypito.

Milan Kňažko: Rozpad Československa oběma národům prospěl

Číst článek

„Rozdělit Československo byla velká chyba.“
„Rozdělili si hnojiště; jeden na jednu stranu, druhý na druhou.“

Vatry ještě hoří, tradice ale slábne

Před 20 lety stáli Vladimír Mečiar a jeho věrní poprvé u zapálených ohňů. Vatry svrchovanosti se v tomto týdnu ještě pořád zapalují. Tradice ale slábne, tak jako zeslábli její zakladatelé. HZDS už dva roky není ve slovenském parlamentu.

Vladimír Mečiar, který za pár dní oslaví sedmdesátku, se uzavřel před světem a nekomunikuje s veřejností.

Vojtěch Berger, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme