Smrt svatého Václava je stále zahalena tajemstvím

28. září je v českém kalendáři označené červenou barvou. Neklamné znamení, že se jedná o státní svátek. Připomíná mučednickou smrt národního světce Václava. Legendárního knížete, ke kterému se dodnes vztahují někteří státníci. Národní Svatováclavská pouť začíná ve Staré Boleslavi, kde měl být panovník zavražděn.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Film Svatý Václav

Film Svatý Václav | Foto: Národní filmový archiv

O životě přemyslovského knížete Václava se nedochovaly žádné spolehlivé prameny. Známe jen velmi málo informací o jednom z nejoblíbenějších českých svatých.

Přehrát

00:00 / 00:00

O svatém Václavovi hovoří historik Ústavu archeologické památkové péče středních Čech Michal Lutovský

„Existuje řada legend a jejich porovnáváním můžeme dojít k několika víceméně pravděpodobným informacím. Že se narodil jako syn Vratislava a Drahomíry někdy kolem roku 905. Že založil kostel svatého Víta a že byl zabit na Staré Boleslavi,“ říká Michal Lutovský, historik Ústavu archeologické památkové péče středních Čech.

A dodává: „Víme, že Václavovi probodl bok jeden z nejbližších Boleslavových družiníků Hněvsa. Bohužel nevíme, co se v Boleslavi přesně odehrálo. Jestli to bylo promyšlené spiknutí, nebo jestli to byla náhoda. Já bych hledal spíš kompromisní řešení.“

Podle historika plán na odstranění Václava zřejmě existoval: „Převzetí moci, které se potom odehrálo, vypadalo velmi promyšleně. Ale vlastní útok na Václava na Staré Boleslavi byl nepřipravený a troufám si říct, že amatérský.“

Není totiž moc pravděpodobné, že by proti Václavovi vystoupil sám Boleslav, který byl mladší a slabší. „Pokud by to ale nebylo spiknutí, potom se trochu vytrácí Boleslavova vina,“ pokračuje historik.

Lebka svatého Václava ve Staré Boleslavi

V předvečer Svatováclavské pouti byla do Staré Boleslavi převezena lebka svatého Václava. Tato relikvie je uložena ve Svatovítské katedrále a vystavuje se jen při výjimečných příležitostech. Její příjezd v Boleslavi očekával pražský arcibiskup Dominik Duka. Lebka byla poté umístněna v románské kryptě svatého Kosmy a Damiána.

„Tato relikvie nemá jen náboženský význam, ale i státní, protože podle rozhodnutí Karla IV. na lebce svatého Václava spočívala takzvaná Svatováclavská koruna českých králů,“ říká historik Jaroslav Šebek z Akademie věd České republiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historik Jaroslav Šebek z AV ČR hovoří o českém patronovi svatém Václavovi

Dědictví svatého Václava je ještě dnes aktuální a na tehdejšího knížete odkazovala a odkazuje celá řada českých panovníků a státníků.

„Nejdříve to byl zemský patron, od 12. století i věčný dědic českého knížectví, který propůjčoval vládu všem panovníkům. K jeho odkazu se hlásili přemyslovci, lucemburkové a všechny následné dynastie,“ podotýká historik Ústavu archeologické památkové péče středních Čech Michal Lutovský.

Svatý Václav je patron české země a mučedník, který zemřel před 1075 lety.

David Hartmann, Veronika Sedláčková, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme