Stále se od nich máme co učit, říká o odkazu Cyrila a Metoděje teolog

Psal se rok 863, když na Velkou Moravu dorazili slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj. Jejich příchod si připomínáme právě dnes. Bratři ze Soluně přinesli vzdělanost, prosadili staroslověnštinu a nové písmo hlaholici. Mezi lidmi si tehdy získali velké sympatie. Podle teologa Miloše Szabo, bychom na jejich odkaz neměli zapomínat ani dnes.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatí Cyril a Metoděj. Obraz polského malíře Jana Matejky (uživatel Baciyelmo)

Svatí Cyril a Metoděj. Obraz polského malíře Jana Matejky (uživatel Baciyelmo) | Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

Právě Cyrilovi a Metoději vděčíme za to, že jsme se mohli zařadit mezi civilizované národy. Podle římsko-katolického teologa Miloše Szabo bratři při své cestě na Velkou Moravu tušili, do čeho jdou.

„Přicházeli určitě velmi dobře připraveni, protože tehdejší soluňská kultura byla na velmi vysoké úrovni a byzantský, císařský dvůr byl připraven na různé střety i co se týče určité intelektuální připravenosti,“ doplňuje Szabo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh Cyrila a Metoděje shrnuje redaktorka Naděžda Hávová

A také samozřejmě zbožnosti, protože oba byli silně věřící. Vytvořili hlaholici a prosadili si staroslověnštinu jako řeč při bohoslužbách. To byl naprosto nevídaný krok, kterým dokonce předešli dobu o jedenáct století.

„Přináší nový způsob myšlení, přináší nové náboženství. A protože to byli vzdělanci, tak přinášejí také nejen jazyk, ale přinášejí především písmo, hlaholici, která se na našem území velmi záhy a velmi rychle ujme,“ pokračuje Szabo.

Odešli do Říma pro spravedlivé řešení

Cyril a Metoděj pocházeli z pěti dětí. Cyril byl nejmladší, Metoděj nejstarší. Cyril na tom nebyl se zdravím úplně nejlíp, naopak Metoděj byl původně válečník. Jejich misie měla fantastický úspěch. Jenže francký klér, který přišel na Moravu před nimi, se s bratry nehodlal smířit. Toto území chápal jako součást vlastní církevní jurisdikce.

Oba bratři se tedy roku 867 vydali do Říma, aby dosáhli spravedlivého řešení. V Římě Cyril o dva roky později těžce onemocněl a umírá. Metoděj se tedy rok nato vydává zpět na Moravu. Po dalších životních peripetiích tam zemřel roku 885.

„Národ, který se nedívá dozadu a nevidí své hrdiny, tak vlastně není schopen tvořit ani dobrou budoucnost. Takže, i když to už je tolik let, tak bychom neměli zapomínat, že někdo dávno před námi byl chytřejší než my, moudřejší než my, slušnější než my a že se stále po tolika letech máme co učit,“ uzavírá teolog Miloš Szabo.

Datum 5. červenec sice nemá s bratry žádnou přímou souvislost, ale Cyrila a Metoděje si připomínáme v tento den nejenom v České republice, ale taky na Slovensku nebo v Chorvatsku.

Konstantin (Cyril) a Metoděj | Foto: Michal Jindra

Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme