Stalinův kult se vrací. Diktátorovi chtějí v Rusku otevřít muzeum

V Rusku obnovují kult sovětského diktátora Josifa Stalina. V rámci oslav 70. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce chtějí otevřít Stalinovo muzeum u Rževu ve Tverské oblasti, kde Stalin za druhé světové války krátce pobýval.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. V. Stalin

J. V. Stalin | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

S myšlenkou na obnovení Stalinova muzea ve vesnici Choroševo u Rževu přišel předák ruských komunistů Gennadij Zjuganov. Ministrovi kultury už napsal dopis se žádostí, aby stát s výstavbou „plnohodnotného“ muzea pomohl.

Pokud by se Zjuganovovi podařilo nápad dotáhnout do konce, šlo by o jediné muzeum věnované pouze Josifu Stalinovi v postsovětském prostoru, s výjimkou muzea v jeho rodném domku v gruzínském městě Gori.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Rusku ožívá kult sovětského diktátora Josifa Stalina. Mluvil o tom moskevský zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Proti otevření muzea se kategoricky staví organizace Memorial, které se zabývá právě historií stalinských represí. Poukazuje mimo jiné na to, že Stalin v Choroševu jenom přenocoval, a historicky jde tudíž o naprosto bezvýznamnou událost; i když to bylo nejblíž, kdy se za druhé světové války přiblížil frontě.

Navíc Memorialu obecně vadí, že by se tyranovi, který má na svědomí miliony lidských životů, mělo otevírat muzeum. Hnutí se domnívá, že je to pokus restaurovat Stalina pod pláštíkem vítězství ve Velké vlastenecké válce a že by měl zákon zakázat nošení Stalinových portrétů při akcích k 70. výročí konce války.

Stalinova popularita se nicméně vrací. Podle nejnovějšího průzkumu Levada centra si jedna třetina Rusů Stalina váží, 24 procent ho považuje za „velkého vůdce a učitele národů“ a 45 procent dotázaných si myslí, že oběti, které byly za doby stalinského teroru, byly nutné k rozvoji země a k vítězství ve druhé světové válce.

Martin Dorazín, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme