Státní uspořádání vzniklo v Egyptě mnohem dřív, než se předpokládalo

Stát ve starém Egyptě nejspíš vznikl dřív a rychleji, než se zatím předpokládalo. Podle BBC to zjistil tým vědců z oxfordské univerzity, který pomocí radiokarbonové metody zjistil, že první vládce starého Egypta žil už kolem roku 3100 před naším letopočtem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pyramidy v Gíze | Foto: Licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic, Ricardo Liberato

Civilizace na Nilu přitom začala vznikat jen asi o 400 let dříve. Vyvíjela se tedy mnohem rychleji než například v Mezopotámii, kde první stát založili až po tisíci letech existence zemědělské civilizace.

„Vývoj Egypta byl ve starověkém světě jedinečný. Byl to teritoriální stát. Stát, který svým počínáním stanovil hranice svého území téměř stejným způsobem, jakým národy smýšlí dnes,“ říká vedoucí výzkumu Michael Dee z výzkumné laboratoře archeologie na Univerzitě v Oxfordu.

Počátky starého Egypta zatím vědci spíše odhadovali podle keramických střepů, nové datování se opírá o výzkum kosterních pozůstatků.

„Toto je velice významná práce, která osvětluje počátky egyptské dynastie. Je velmi důležité a hodnotné mít přesnější časovou osu prvních egyptských vládců,“ těší profesorku Joann Fletcherovou z University New York.

Tereza Jelínková, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme