Stavební dělníci našli na jihu Španělska víc než půl tuny římských mincí

Vědci ve Španělsku hlásí jedinečný nález. Na jihu země objevili stavební dělníci 600 kilogramů starých mincí z období, kdy Pyrenejskému poloostrovu vládli staří Římané.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělníci našli v Seville víc než půl tuny římských mincí | Zdroj: Reuters

Nález oznámili dělníci při rutinní práci na kanalizaci v jihošpanělské Seville. Mince byly uloženy v devatenácti římských amforách, tedy nádobách, které obvykle sloužily na přepravu nebo skladování vína nebo obilí.

Tyto amfory ale byly podle vědců o něco menší, takže je možné, že byly vyrobené právě pro uložení mincí. Práce na kanalizaci se následně okamžitě zastavily a na místě teď pracují archeologové.

Mince jsou bronzové a pocházejí z přelomu třetího a čtvrtého století, kdy římské říši vládli císařové Maximián a Konstantin, tedy v období, kdy tam zvítězilo křesťanství. Jsou na nich nápisy, které zmiňují oba císaře a také jejich podobizny.

Mince byly uloženy v devatenácti římských amforách | Foto: Reuters

Podle toho, co zatím archeologové odhalili, mince nejspíš nikdy nebyly v oběhu. Nejeví známky opotřebení a s velkou pravděpodobnosti byly čerstvě vyražené. Podle Anny Navarrové ze sevillského archeologického muzea, měly nejspíš sloužit k výplatě armády, nebo úředníků.

Současná hodnota mincí se podle odhadů pohybuje v řádu milionů eur. Historická hodnota je ovšem nevyčíslitelná.

Takzvané depoty, tedy nálezy většího množství mincí na jednom místě, archeologové hlásí zhruba jednou do roka na celém kontinentu. V českých podmínkách je to ovšem výjimečně. Poslední podobný nález se ale objevil letos, kdy amatérští archeologové našli na poli na Hradecku římské mince a spony.

Mince byly uloženy v devatenácti římských amforách | Foto: Reuters

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme