Stíhačka Hawker Hurricane poprvé vzlétla před 80 lety. Proslavila se během bitvy o Británii

Prototyp britské jednomístné stíhačky Hawker Hurricane poprvé vzlétl přesně před 80 lety, tedy 6. listopadu 1935. Slavný letoun byl páteří stíhacího letectva během bitvy o Británii. Dnešní generace pilotů by se stíhačce kvůli jejímu plátěnému potahu možná smála. Ve své době ale vzbuzovala úctu a respekt.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Hawker Hurricane

Pohled na Hawker Hurricane | Foto: Jiří Hošek

Hawker Hurricane se zrodil na rýsovacím prkně konstruktéra Sidneyho Camma v době, kdy ještě nebylo zcela jasné, že éře skvěle ovladatelných dvouplošníků odzvonilo.

Britská vláda přes počáteční nedůvěru ale nakonec nemohla ignorovat mezinárodní trend a první moderní stíhací jednoplošník pro Královské letectvo objednala. Také díky tomuto rozhodnutí se Spojené království v létě 1940 ubránilo ofenzívě Luftwaffe během proslulé bitvy o Británii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stíhačka Hawker Hurricane se proslavila během Bitvy o Británii. Poprvé vzlétla před 80 lety. Natáčel zpravodaj ČRo v Británii Jiří Hošek

I přes rychlý nástup Spitfirů byly Hurricany v roce 1940 páteří britského stíhacího letectva.

Létal na nich také Tom Neil, podle kterého nebylo na tomto stroji vůbec snadné sestřelovat nepřátelská letadla. Hodně to prý souviselo i s palebnou silou Hurricanu.

„Osm kulometů stíhačky mělo střelivo jen na 14 nebo 15 vteřin palby. Bylo to 300 nábojů na kulomet, takže člověk neměl šanci sestřelit moc Němců. Pilot musel zasáhnout německý stroj takovými 100 nebo 150 náboji, aby to mělo nějaký efekt. Takže to bylo takové flirtování s německými soupeři," vzpomíná britský stíhač.

Úspěšní byli i českoslovenští stíhači

Se stíhačkou Hawker Hurricane dosáhli velkých úspěchů i dva Čechoslováci ve stejnokroji britského Královského letectva.

Josef František kosil německé stroje během bitvy o Británii a Karel Kuttelwascher se stal o něco později coby noční stíhač postrachem německých bombardérů. Řada Čechoslováků bohužel vykonala v kabině Hurricanu také svůj let poslední.

„Díky výrobním číslu V7437 jsme dokázali identifikovat, že trosky Hurricanu, které se našly v roce 1972, skutečně patří letounu Josefa Koukala. Ten ve stejném roce dokonce navštívil naše muzeum. Setkal se i s vdovou po farmáři, který uhasil oheň na jeho uniformě, když se snesl na zem na padáku. Pan Koukal nám potom věnoval svůj Československý pilotní odznak, který tady v muzeu hrdě ukazujeme," popisuje David Brocklehurst, kurátor a zakladatel soukromého leteckého muzea v Hawkinge v hrabství Kent.

Hurricany se v různých provedeních vyráběly až do roku 1944. Celkem jich výrobní linky opustilo na 14,5 tisíce.

Hawker Hurricane MK. IIc | Foto: Jiří Hošek

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme