Středověký boj je kontaktní sport, který si získal fanoušky po celém světě

Výborná kondice, vytrvalost a schopnost strategicky uvažovat, to je jen část předpokladů, které by měl mít člověk, který se rozhodne věnovat kontaktním středověkým bojům. Jde o sportovní disciplínu, která vznikla zhruba před 15 lety. Na začátku května se představí i v Praze, která bude hostit mistrovství světa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Středověký boj je poměrně nová sportovní disciplína, vznikla zhruba před 15 lety

Středověký boj je poměrně nová sportovní disciplína, vznikla zhruba před 15 lety | Foto: Eva Rajlichová | Zdroj: Český rozhlas

„Jsou to novodobé gladiátorské zápasy, tak jak už ve starověku, dejte lidem chléb a hry, budou vás milovat, je to stejné,“ říká kapitán české národní reprezentace Josef Pohl.

Autentický středověký boj je kontaktní sport, kde se využívají prvky z bojových sportů, jako je třeba kick box nebo historický šerm.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku na reprezentační úrovni středověký boj funguje tři roky. Nejvíc se trénuje v Praze

„Klasický historický šerm je založený na scénice, na hraní zásahu. My to děláme úplně opačně, snažíme se zasáhnout protivníka tak, aby nemusel nic hrát a šel na zem,“ vysvětluje rozdíl mezi historickým šermem a středověkým bojem Josef Pohl a doplňuje:

„Dáváme si velmi tvrdé, silné zásahy a člověk naopak na ně nereaguje tak, že by spadnul, ale snažíme se je vydržet.“

Boj je adrenalin

Základní vybavení pro tento sport vyjde na 20 tisíc korun, náročnější sportovci utratí ale za zbroj i okolo 150 tisíc.

„Moje brnění je replika klasické italské zbroje ze 14. století z oblasti Milána. Váží to zhruba 28 kilo samo o sobě, k tomu musíte ještě připočítat štít a meč,“ popisuje zkušený bojovník z Ukrajiny Vitalij Tkačenko.

„Během souboje nemám strach, je to v tu chvíli čistě jen o adrenalinu. Nebojím se, je to prostě jen vzrušující,“ dodává.

Středověký boj je poměrně nová sportovní disciplína, vznikla zhruba před 15 lety | Foto: Eva Rajlichová

V Praze Vitalij Tkačenko předvedl krátký exhibiční souboj. S mečem v ruce se mu postavil český bojovník Jan Burgerstein. Běžně se zápasí do pěti minut, a to jak v hromadných disciplínách, tak v duelech.

„Je nás poměrně málo, v celé republice asi 50. Obrovskou výhodu mají kluci z pražského klubu, těch je tady nejvíc. Mají pravidelně čtyřikrát týdně tréninky, zbytek je rozházen po celé republice. Ale snažíme se individuálně trénovat fyzičku, ta je v našem sportu asi nejdůležitější,“ říká Josef Pohl.

Tento sport vznikl zhruba před 15 lety na Ukrajině, v Bělorusku a Rusku. Fanoušky už má po celém světě. V Česku na úrovni reprezentace funguje asi tři roky, bojovníci se rekrutují z lidí všech možných povolání a jde většinou o amatéry.

Nadcházející mistrovství světa nazvané Bitva národů se odehraje v pražských Petřínských zahradách od 7. do 10. května.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme