Stříbrní hrdinové promlouvají. Od finále fotbalového MS v Chile uplynulo 50 let

Seriál Českého rozhlasu k výročí 50 let od mistrovství světa v Chile se dnes uzavírá. V Santiagu svedli přesně před 50 lety neznámí Čechoslováci sice neúspěšný, ale přesto krásný souboj o titul světových šampiónů se slavnými Brazilci, dosáhli jednoho z největších úspěchů v dějinách našeho sportu a bez nároku na milióny proslavili svou vlast.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vicemistři světa z Chile: zleva Kos, Tichý, Mašek, Buberník, Masopust, Kadraba, Adamec, v pokleku Štibrányi | Foto: Václav Tvarůžka

Stříbrná parta z Chile se po pěti desetiletích zúžila z jednadvaceti na dvanáct se stářím bojujících obyčejných lidí, kteří díky svému neobyčejnému talentu mají na co spokojeně vzpomínat. Zažili romantický fotbalový příběh v době ryze pragmatické.

Nejstarším žijícím vicemistrem světa z turnaje přesně 50 let starého je Josef Masopust z turnaje přesně 50 let starého. Devět členů týmu už hraje nebeskou kopanou - brankáři Viliam Schrojf, Pavel Kouba i František Schmucker, kapitán Ladislav Novák a pětice Svatopluk Pluskal, Ján Popluhár, Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák a Jozef Bomba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Seriál ČRo o mistrovství světa v Chile 1962 uzavřel dokument Jana Kaliby

Vedle Josefa Masopusta žijí Jiří Tichý, Václav Mašek, Vladimír Kos, Jozef Štibrányi, Josef Kadraba, Titus Buberník, Josef Jelínek, Adolf Scherer, také Pavol Molnár, toho času u dcery v Americe, Jan Lála a benjamínek výpravy Jozef Adamec.

Vicemistři světa z Chile ovládali své řemeslo dokonale, procestovali díky tomu celý svět, ale jinak vedli docela běžný život, který se neomezoval jenom na fotbal.

V audioboxu najdete dokument Jana Kaliby, který vám to dokáže. Samozřejmě v něm vzpomínají samotí účastníci světového šampionátu z Chile 1962.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme