Studenti budou pátrat po osudech obětí komunistické totality

Královská mincovna v krušnohorském Jáchymově na putovní výstavě představila výsledky celostátního projektu nazvaného Stopy totality. Jeho cílem je pátrat po životních příbězích svědků historických událostí, zejména z pohnutého období 50. let minulého století. Do badatelské činnosti se zapojili mladí lidé od 12 do 19 let z celého Česka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věž smrti v Jáchymově

Věž smrti v Jáchymově | Foto: Zdeněk Kovařík

„Já jsem vůbec nevěděl, že to tady bylo v takových velkých rozměrech. Tady jsem se dozvěděl, že to byly normální koncentrační tábory, v některých ohledech i horší,“ reagoval překvapeně a šokovaně brněnský gymnazista Jan Procházka.

Pro něj dosud neznámá fakta o komunistických lágrech v Jáchymově si vyslechl od bývalého politického vězně Zdeňka Mandrholce, který na setkání účastníků projektu Stopy totality vyprávěl své vzpomínky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu Stopy totality natáčel v Jáchymově redaktor Zdeněk Trnka

„Mladí byli nejvíce zvědaví, jak to ve skutečnosti bylo, jak se to člověka dotýkalo, jak to tenkrát lidi chápali a proč se nechávali všelijak obalamutit tehdejšími komunistickými sliby. Mají o to opravdu zájem,“ popisuje setkání se studenty Zdeněk Mandrholec.

Dlouhodobý projekt nazvaný Stopy totality si klade za cíl objevovat lidské příběhy na pozadí známých historických událostí. Osloveny byly pro spolupráci základní a střední školy.

„Obsahem výzvy je, aby pátrali ve svém nejbližším okolí, zejména ve své rodině a hlavně v místě svého rodiště po přeživších z 50. let, které ještě nikdo nevyzpovídal. Aby získali syrovou první výpověď,“ vysvětluje koordinátorka projektu Marta Vančurová.

Podle Dany Gabalové bylo až překvapující, jak kvalitní práce se nakonec podařilo shromáždit: „Zjistili jsme, že už sedmáci jsou schopni dát dohromady materiály na velice vysoké odborné úrovni. Jsou toho schopni s velkým nadšením a s obrovskou odbornou fundovaností.“

Jan Procházka patří mezi mladé publicisty a badatele, kteří v projektu Stopy totality teprve začínají. Do Jáchymova přijel sbírat zkušenosti, pátrat po historických souvislostech bude ale mezi pamětníky v moravské metropoli.

„Jsou to bývalí profesoři a učitelé z gymnázia v Brně, mám tam už pěknou skupinku pamětníků, kteří by mi mohli dát nástin, jak ze strany důstojníků, tak i ze strany normálních lidí, na které to mělo dopad,“ říká student.

Hlavním cílem projektu Stopy totality je podle koordinátorky umění získat prvotní historické informace, zpracovat je a podělit se o ně především se svými vrstevníky.

„Pro nás je největší zážitek ta proměna, kterou vidíme na těch mladých lidech. A doufáme, že pro ně bude největší zážitek to, že až dospějí, tak si ze školy odnesou jako největší zážitek právě tento projekt, protože je změnil. Teď si to ještě nemůžou uvědomovat,“ míní koordinátorka Marta Vančurová.

Zdeněk Trnka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme