Studenti ocenili v rámci projektu Příběhy bezpráví tři bojovníky proti komunismu

Ceny Příběhů bezpráví předávali studenti včera v pražském kině Lucerna. Získali je tři bojovníci proti komunistickému režimu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cenu Příběhů bezpráví 2013 převzal 31. října v Praze Karel Metyš

Cenu Příběhů bezpráví 2013 převzal 31. října v Praze Karel Metyš | Zdroj: ČTK

V rámci devátého ročníku projektu Příběhy bezpráví, který organizuje Člověk v tísni, ocenili studenti tři bojovníky proti komunismu. Tříčlenná porota vybírala ze šestnácti nominovaných osobností. Cenu převzali skauti věznění režimem, Karel Metyš a Zdeněk Kovařík.

„Cílem ceny je vytáhnout na světlo lidi, o kterých ví jenom málokdo," vysvětlil student a porotce Ondřej Elbel.

Cenu přišel převzít také Josef Čech, který zásoboval politické vězně v jáchymovských uranových dolech a nakonec sám skončil ve vězení. S dětmi ve školách pravidelně beseduje.

„V některých třídách byste slyšeli spadnout špendlík. Tyhle věci nikdy neslyšeli, neměl jim to kdo říct," vysvětlil Josef Čech a dodal:

„Nikdy mně nešlo o slávu nebo publicitu. Chtěl jsem podat svědectví o tom, jaký režim byl, aby děti dokázaly rozeznat dobro a zlo.“

V minulosti studenti ocenili například politického vězně Pavla Wonku nebo moderátorku Kamilu Moučkovou.

Do projektu Příběhy bezpráví, který probíhá v listopadu, se letos zapojilo 650 českých škol. Nabízí filmové dokumenty a besedy s historiky nebo pamětníky utiskované komunistickým režimem. Ti seznamují studenty základních a středních škol s nebezpečím totalitních režimů.

Přihlášené školy letos vybírají jeden ze čtyř filmů. V nabídce jsou dokumenty Hitler, Stalin a já v režii Heleny Třeštíkové s tématem druhé světové války a holocaustu, Postavení mimo hru v režii Ivana Biela o persekuci v 50. letech, Deset bodů v režii Milana Maryšky o roku 1968 a České děti v režii Karla Strachoty s tématem normalizace.

Petr Sehnoutka, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme