Studenti vědí stále méně o totalitě. Člověk v tísni jim ji už poosmé připomene

Společnost Člověk v tísni zahajuje už osmý ročník vzdělávacího projektu Příběhy bezpráví. Jsou v něm zapojeny stovky českých škol, jejichž studenti se jeho prostřednictvím seznámí s vývojem v Československu v letech 1948 až 1989. Průzkumy totiž ukázaly, že představy mladých lidí o totalitě jsou značně zkreslené.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách

Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách | Foto: Standa Soukup

Nejvýraznější součástí projektu je akce Měsíc filmu na školách.

„Zapojí se do něho stovky škol tím, že během listopadu promítají dokumentární film o československých dějinách u sebe ve škole a po filmu pořádají na toto téma besedu s pozvaným hostem,“ seznamuje s akcí její koordinátorka Kateřina Saparová.

Před dvěma lety odpověděla v průzkumu polovina středoškoláků, že před rokem 1989 byl život lepší nebo podobný, jako je teď. Poslední anketa Člověka v tísni ukázala, že počet takto smýšlejících mladých lidí ještě roste.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projekty Příběhy bezpráví a Měsíc filmu na školách představili ve Studiu Česko její organizátoři Kateřina Saparová a Karel Strachota z Člověka v tísni

Podle ředitele projektu Příběhy bezpráví Karla Strachoty studenti přiznali, že na školách mají jen málo možností dozvědět se, jak se žilo před rokem 1989.

„Dali jsme proto tehdy dohromady první kolekci dokumentárních filmů, aby se s předlistopadovým obdobím seznámili. Je důležité připomínat, že o svobodu a demokracii se musíme starat, protože o ně můžeme přijít. Zveme na školy lidi, kteří mají sami zkušenost s bezprávím totalitního režimu a dokážou to mladým lidem zprostředkovat,“ vysvětluje.

Autoři projektu zvolili téma normalizace a zjistili, že je o ní daleko méně dokumentů než o 50. letech a že je těžké dát dohromady sadu snímku. „Proto jsme se rozhodli jeden vytvořit v naší produkci,“ dodal Strachota.

Veřejnost se může s dalšími výstupy projektu seznámit na výstavě Příběhy bezpráví – z místa, kde žijeme v Langhans – Centru Člověka v tísni ve Vodičkově ulici. Další informace lidé najdou na webových stránkách společnosti a v publikacích Mýty o socialistických časech nebo Naše normalizace, které jsou k dostání v distribuční síti.

Adam Drda, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme