Suchdolští se skládají na pomník válečnému hrdinovi Rudolfu Pernickému

Patřil mezi největší válečné hrdiny. Za svou vlast byl připravený položit vlastní život. Osud to ale nakonec zařídil jinak a tak generálmajor Rudolf Pernický zemřel v požehnaném věku 90 let. Své rodné zemi přesto obětoval mnohé - zdraví, svobodu, rodinné štěstí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudolf Pernický

Rudolf Pernický | Foto: Post Bellum

Velký dluh Čechů a Česka se mu teď alespoň trochu snaží splatit obyvatelé pražského Suchdola, kde válečný hrdina skoro padesát let žil. Před Vánoci mu tu odhalí pomník, na který se z velké části složili právě Pernického suchdolští sousedé.

Do armády vstoupil Rudolf Pernický už za první republiky. Po okupaci utekl napřed do Francie a pak do Británie, kde působil jako uznávaný instruktor výsadkářů. Jeho výcvikem prošli mimo jiné i členové operace Antrophoid.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o pomníku generálmajora Rudolfa Pernického připravila redaktorka Veronika Neprašová

„V roce 44 se přihlásil, že by se chtěl účastnit výsadku. 21. prosince seskočili,“ říká starosta Suchdola Petr Hejl. Na Vysočině potom až do kolce války se svým kolegou zajišťoval zásilky z Británie a mobilizoval domácí odboj.

Po válce se oženil, rodinné štěstí ale netrvalo dlouho. „V listopadu 48 byl zatčen. V březnu 49 byl odsouzen na 20 let a v květnu 1960 byl na amnestii propuštěn po11 apůl letech,“ popisuje Hejl.

Po propuštění se přistěhoval ke své manželce Kamile do domku v pražském Suchdole. „Kde bydlela se svým jedenáctiletým synkem. Jak je zapsáno v jeho rozhovorech, tak ho uviděl, když hrál fotbal. Šel k němu a syn před ním utekl,“ popisuje starosta Suchdola. Sblížení se synem se mu už nikdy pořádně nepodařilo.

„Je to příběh, který není příběhem jen jednoho člověka. Je to příběh generace, která prožila tyto úplně absurdní souvislosti,“ vysvětluje Magdalena Vovsová, která učí na pražské Akademii výtvarných umění a patří mezi hlavní iniciátory pomníku.

Pomník vytvořil čtyřiadvacetiletý student sochařství

„Já jsme oslovila čtyři ateliéry a z nich jsme vybrali návrh Petra Laciny,“ dodává Vovsová. Čtyřiadvacetiletý student sochařství navrhl pro Rudolfa Pernického třímetrovou žulovou stélu.

Celý projekt přijde na bezmála 700 tisíc. Nejen Suchdolané na ni přispívají ve veřejné sbírce, při dobročinných akcích a 6. listopadu také na speciální aukci. Dražit se budou díla významných českých současníků.

Pomník generálu Pernickému odhalí na Suchdole v den výročí jeho výsadku a zároveň jeho smrti 21. prosince.

Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme