Svět Schrojfa znal, komunisté ne, usmívají se 50. let po Chile českoslovenští fotbalisté

Česká brankářská škola je ve fotbalovém světě vyhlášená, momentálně je jejím nejúspěšnějším vyslancem Petr Čech v londýnské Chelsea. Dějinná linka vede až k Františku Pláničkovi, vicemistrovi světa z roku 1934. V mezidobí nám fotbalové zahraničí závidělo třeba Ivo Viktora nebo Viliama Schrojfa. V Praze narozený Slovák debutoval v národním týmu proti Maďarsku a se stejným soupeřem podal na den přesně před padesáti lety životní výkon ve čtvrtfinále mistrovství světa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stále vitální Josef Jelínek v restauraci nedaleko svého bydliště v Praze

Stále vitální Josef Jelínek v restauraci nedaleko svého bydliště v Praze | Foto: Václav Tvarůžka

Nejlepší brankář na světě - tohle označení si Viliam Schrojf v Chile vysloužil hlavně za výkony proti Španělům a Brazilcům ve skupině, ale největší útočná lavina se proti němu valila ve čtvrtfinále s Maďarskem.

Na začátku 60. let doznívala éra, kdy Maďaři udávali trend světového fotbalu, ve skupině za sebou nechali Angličany nebo Argentince a proti Čechoslovákům spustili útočnou smršť.

„Maďaři měli strašně velkou převahu, my se ale ubránili a vyhráli, to bylo důležité,“ vzpomíná Adolf Scherer, střelec vítězné čtvrtfinálové branky, na kterou Maďaři především díky Schrojfovi nedokázali reagovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští fotbalisté zavzpomínali na legendárního gólmana Schrojffa

„Měl na naší výhře lví podíl, protože co ti s námi dělali? A on je všechny vychytal,“ velebí svého v roce 2007 zemřelého spoluhráče Jiří Tichý a Josef Kadraba k tomu dodává: „Vilda vychytal takové zápasy, které se jiným brankářům v životě vychytat nepodařilo. Proti Maďarsku to bylo pohádka.“

Viliam Schrojf přiváděl soupeře svým výkonem k takovému zoufalství, že se nervózní Maďaři kolikrát připravili o šanci sami. Vzpomíná Josef Masopust: „Největší šance byla, když nás vybagovali, šli na Schrojfa sami a dva maďarští hráči se srazili na malém vápně, Vilda pak pomalou střelu lehce vytáhl. Prostě se srazili tak, že rozhodčí ani nemohl odpískat penaltu (smích).“

Viliam Schrojf si na šampionátu v Chile i přes dvě velké chyby ve finále vydobyl uznání fotbalového světa, výrazně přispěl k zisku stříbrných medailí, ale jak je patrné z vyprávění dalšího vicemistra světa Josefa Jelínka, komunistickým funkcionářům doma v Československu zas tolik v paměti neutkvěl. Takhle to vypadalo při oficiálním vítání chilské výpravy na Strahově.

„Stáli jsme v řadě, a když si spletl pan Vocloň Václava Jíru se Schrojfem, tak to už bylo velké kafe, pukali jsme se smíchy. Když tam chodil a gratuloval Schrojfovi, tak mu Jíra šeptal, že Schrojf stojí vedle něj,“ dodává Josef Jelínek.

Evropská fotbalová unie si ale Viliama Schrojfa s nikým nespletla, když ho v roce 2003 zařadila mezi 50 nejlepších fotbalistů posledního půlstoletí.

Jan Kaliba, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme