Svobodná Evropa slaví 60. narozeniny konferencí v Mnichově

Rádio Svobodná Evropa slaví 60. narozeniny. České centrum v Mnichově proto pořádá třídenní mezinárodní konferenci věnovanou historii této rozhlasové stanice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rádio Svobodná Evropa, studio v Mnichově | Zdroj: Archiv RFE/RL

Konference se účastní pamětníci a bývalí pracovníci rádia Svobodná Evropa. Ti vzpomínají na to, jak vypadalo vysílání, jak ho dávali dohromady. Na konferenci je i příležitost k reflexi vysílání, tedy k jeho zhodnocení nebo k nějakému způsobu, jak ho zasadit do kontextu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Dudek mluví o oslavách 60. narozenin Svobodné Evropy v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Uskutečnila se například přednáška americké historičky Susan Haasové z Pensylvánské univerzity, která se zabývá tím, jak se choval takzvaný newsroom Rádia Svobodná Evropa, tedy ústředí, které vydávalo a kontrolovalo zprávy, zda bylo ze žurnalistického hlediska nezávislé a zda se v redakčním úsudku projevoval nebo neprojevoval přímý či nepřímý vliv CIA. Tento příspěvek vzbudil velkou pozornost.

K účastníkům mnichovské konference patří například Lída Rakušanová, Milan Šulc, Olga Kopecká alis Blanka Valeská, prostě lidé, kteří se podíleli na rozhlasovém vysílání rádia Svobodná Evropa do Československa.

Většinu však tvoří lidé, kteří buď pracovali v jiných rozhlasových sekcích – rumunské, polské, maďarské a podobně, nebo lidé, kteří pokračují v pozoruhodných kariérách i poté, co skončili jako redaktoři rádia Svobodná Evropa. K nim patří například úřadující estonský prezident Toomas Hendrik Ilves či historik Igor Lukeš.

Petr Dudek, Petr Král, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme