Symbolem slovenského odporu proti okupaci 68 je světoznámá fotografie

Obrázek muže s rozhalenou košilí, který nastavuje hruď přímo do hlavně tanku na bratislavském náměstí, se stal ikonickou fotkou vystihující invazi do Československa v srpnu 1968. Autorem snímku byl fotograf Ladislav Bielik.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavná fotografie Muž s odhalenou hrudí před okupačním tankem (Bratislava, 21. srpen 1968) | Foto: Slovenský inštitút v Praze, Ladislav Bielik

Fotografie vznikla na náměstí v Bratislavě před budovou Komenského univerzity. Ivan Pavel Šulc byl tehdy přímo v centru Bratislavy a na události si velmi dobře pamatuje.

„Došli jsme asi tak do polovičky náměstí a náhle se spustila střelba, to bylo, když stříleli na kostel a tak dál…,“ vzpomíná Ivan Pavel Šulc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bratislava.mp3

„My jsme nevěděli, co se děje. Naštěstí tam byly veřejné záchody, tak do nich jsme skočili a tam jsme počkali,“ popisuje Šulc, jak se tehdy ochránil před nebezpečím.

V Bratislavě mělo začátkem srpna 1968 dojít k předání takzvaného zvacího dopisu. Protireformní komunističtí funkcionáři v něm žádali sovětský svaz o všestrannou pomoc.

Svůj podpis připojil i slovenský člen ÚV KSČ Vasil Biľak, který stále žije. Je mu 95 let a bydlí v Bratislavě. Biľak měl být za svůj čin souzen, ale slovenská prokuratura jeho trestní stíhání vloni zastavila.

Vláda Ivety Radičové žádala Rusko o vydání originálu zvacího dopisu, ale neuspěla.

Na obrázku pod textem vidíte fotografii Ladislava Bielika z roku 1968. Pod ní je bratislavské náměstí, jak vypadá dnes.

Slavná fotografie Muž s odhalenou hrudí před okupačním tankem (Bratislava, 21. august 1968) | Foto: Slovenský inštitút v Praze, Ladislav Bielik

Bratislavské náměstí dnes, srovnání s Bielikovou fotkou | Foto: Vojtěch Berger

Vojtěch Berger, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme