Táborská knihovna představila vzácné historické tisky

Několik stovek lidí využilo šanci prohlédnout si v městské knihovně v Táboře čtyři vzácné historické tisky z bohatého depozitáře Jihočeské vědecké knihovny ve Zlaté Koruně. Jednodenní výstava je součástí projektu nazvaného Historie všemi smysly a potrvá do 17. hodin. V budoucnu by se mohla objevit i v dalších městech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Táborská knihovna připravila pro návštěvníky jednodenní výstavu vzácných historických tisků. Byl mezi nimi i atlas s barokními mapami | Foto: Jan Kopřiva | Zdroj: Český rozhlas

Tisky do Tábora přivezl Jindřich Špinar z oddělení historických fondů Jihočeské vědecké knihovny.

„Máme tady čtyři knihy z 16. až 18. století. Nejstarší je Benátská bible z roku 1506. Na ní je zajímavé to, že tato bible byla v majetku táborského měšťana, který si ji dokonce i sám dozdobil, dopsal a nechal svázat,“ řekl Špinar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek s návštěvnicemi i s odborníkem Jindřichem Špinarem z oddělení historických fondů Jihočeské vědecké knihovny natočil redaktor Jan Kopřiva

Dalšími knihami byla stará topografie, konkrétně Táborský kraj, pak atlas světa z 18. století a také album hradů. „Takové preromantické album českých hradů z konce 18. století,“ dodal Špinar.

Vzácné historické tisky si lidé mohou nejen prohlédnout, ale s chirurgickými rukavicemi na rukou jimi mohou i opatrně listovat.

Akce by podle Špinara po Táboře mohla pokračovat i v dalších městech, nebo se o tom aspoň jedná.

„Něco mámě ve Vimperku, v Jindřichově Hradci, takže bychom aspoň ty větší knihovny v jižních Čechách chtěli takhle objet a veřejnosti ty knihy ukázat také někdy ve skutečnosti. Jinak je pochopitelně možné ty knihy vidět prezenčně v oddělení historických fondů v bývalém klášteře ve Zlaté Koruně, kde je celé to oddělení Jihočeské vědecké knihovny,“ dodal Špinar.

Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme