Tetrapylon v syrské Palmýře je vážně poškozený. Nepotvrdil se tak odhad památkářů

Bojovníci Islámského státu vážně poškodili římský Tetrapylon v syrské Palmýře. Jde o antické sloupy, které stojí před divadlem. Džihádisté je poničili při své druhé okupaci Palmýry, kterou tento týden ukončila syrská armáda a ruské letectvo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozený římský amfiteátr v Palmýře | Zdroj: Reuters

Syrské úřady na základě záběrů z Palmýry původně tvrdily, že památky jsou poškozené méně, než se čekalo. Podle zástupce syrských památkářů Waela Hafyana to dál platí třeba pro římské divadlo. Takzvaný Islámský stát v jeho případě poničil pouze obnovenou část a ne tu původní.

Památky v syrské Palmýře jsou poškozené méně, než se čekalo. Škody půjdou opravit, tvrdí archeolog

Číst článek

Protože je historické město Palmýra zapsané na seznamu UNESCO, měla by se Organizace spojených národů podle Hafyana na rekonstrukci památek podílet.

„Spojené národy by měly pomoci s jeho záchranou. Pokud přijmou nějakou památku na seznam světového kulturního dědictví, přijímají taky zodpovědnost za její ochranu před veškerým nebezpečím, včetně okupace, výbuchů, válek. Musí podpořit restaurátorské práce,“ řekl Hafyan.

Vzácné památky ale džihádisté zničili už při své první okupaci Palmýry. Se zemí srovnali třeba 1800 let starý vítězný oblouk nebo ještě starší chrám boha Bela.

Poškozený římský amfiteátr v Palmýře | Foto: Reuters

Antické ruiny v syrské Palmýře | Foto: Reuters

Ruský vrtulník nad zničeným chrámem boha Bela v Palmýře | Foto: Reuters

Ruští vojáci v ruinách Palmýry | Foto: Reuters

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme