Tisíce Poláků se během války věnovaly padělání a falšování dokumentů

Za padělání bankovek nebo osobních dokladů by dnes skončil člověk ve vězení. Během války ale bylo falšování dokladů pro mnohé nutností. Dokazuje to unikátní výstava, kterou nabízí Muzeum Varšavského povstání. Odhaluje techniky padělání a nebo tajné schránky pro přenos dokumentů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psací stroj (ilustrační foto). | Foto: Fotobanka Stock.xchng

"První buňky pro padělání dokumentů a peněz se v Polsku objevily už v září 1939, na samém začátku války, kdy se formovaly první konspirační oddíly,“ říká šéfová výstavy Katarzyna Utracka.

„Tito lidé museli mít falešné dokumenty, povolení k cestování, nejrůznější propustky a pochopitelně peníze,“ doplňuje Utracka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O unikátní výstavě natáčel zpravodaj ČRo v Polsku Petr Vavrouška

Na výstavě jsou k vidění nejrůznější techniky falšování dokumentů a rozhovory s lidmi, kteří v tom byli mistry. „Přímí svědkové událostí samotného padělání dokladů už většinou nežijí. V minulosti jsme je ale zpovídali a díky těmto rozhovorům jsme mohli dát výstavu dohromady.“

Jde o dokumenty, které byly vyrobené speciálně pro tajné agenty, kteří se pohybovali po Evropě. „Museli být proto dokonale padělané, aby je neodhalili celníci nebo lidé z gestapa,“ připomíná jeden z kurátorů výstavy.

Falsifikáty mátly celou Evropu

Dokumenty byly prý tak skvělé, že jeden z polských hrdinů díky nim cestoval po celé Evropě jako německý generál. „Když byl v Paříži dokonce pokladní, která přijímala potravní lístky, dávala ty jeho za vzor kolegyním, jak má vypadat originál. Přitom šlo o padělky,“ upřesňuje Utracka.

Z německých úřadů se také kradla razítka. „Pomáhaly v tom tajné služby nebo loajální polští úředníci, kteří pro Němce procovali,“ dodává šéfka projektu a ukazuje přístroj, který se používal k mikrotisku.

„To znamená, že zmenšoval dokumenty. Na ploše jednoho milimetru byl například text o běžné velikosti A4 a dal se přečíst jen pod speciální lupou nebo mikroskopem,“ uzavírá Utracka a vkládá jednu zašifrovanou tečku do otvoru zařízení a na monitoru se objevuje tajný text. Dnes to možná nikoho neohromí, ale před 70 lety to byla technická vymoženost.

Petr Vavrouška, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme