Titanic se přesně před sto lety vydal na svoji osudovou pouť

Před sto lety vyplul na svoji první a zároveň poslední plavbu majestátní Titanic. Nejslavnější loď všech dob do Ameriky nikdy nedorazila. Po srážce s ledovcem se 15. dubna 1912 potopila v chladných vodách Atlantického oceánu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Titanic (vpravo) a jeho sesterská loď Olympic

Titanic (vpravo) a jeho sesterská loď Olympic | Foto: public domain

Přes osm stovek kuchařů, číšníků a dalšího lodního personálu už od rána dokončuje poslední přípravy před námořní plavbou století. Píše se rok 1912 a kapitán Edward Smith se v bílé uniformě a námořnické čepici prochází po palubách a kontroluje svoji posádku. Je právě 10. dubna a majestátní Titanic vyráží na svoji první plavbu.

Přístavní molo v britském Southamptonu je plné lidí. Přihlížejí, jak se nepotopitelný Titanic se čtyřmi komíny odráží od břehů a vydává se na svoji první a zároveň poslední plavbu. Směřuje nejprve k francouzským břehům, další cestující nabírá v tehdejším irském Queenstownu.

12. dubna už se ocitá na volné hladině Atlantického oceánu. Do New Yorku ale tahle majestátní loď společnosti White Star Line nikdy nedopluje. V mrazivých vodách najde smrt patnáct stovek lidí, zhruba sedm set přežije. Historik a spisovatel Tim Maltin, který se celý život zabývá výzkumem Titaniku si myslí, že loď měla ještě šanci se zachránit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tragickou plavbu Titaniku připomíná Petra Benešová

"Kdyby loď nezabočila, ale narazila do ledovce přímo, mohla by se zachránit. Příď by sice byla zdemolována, ale zatopily by se pouze dvě nebo tři vodotěsné komory. Jenže Titanic se snažil ledovci vyhnout a ten dlouze rozřízl pravobok. S pěti naplněnými komorami už nemohl plout."

Na začátku 20. století byl Titanic největším zaoceánským parníkem, který mohl převážet až 2600 cestujících. S hrubou tonáží více než 46 tisíc tun a skoro 270 metry na délku a 28 metry na šířku patřil mezi výdobytky moderní technologie.

Kapitán Edward Smith vítal na palubě tehdejší světovou smetánku. Luxusní apartmány obložené mahagonovým dřevem si zaplatili například milionář John Jacob Astor s manželkou, milionářka Margaret Molly Brown z Denveru, později přezdívaná jako Nepotopitelná Molly a také obchodník Isidor Straus se ženou Idou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview byl Petr Svejkovský

Salonní kajuta tehdy stála v přepočtu na dnešní kurz 130 tisíc amerických dolarů. Cestující mohli využívat kavárny, bazén, tělocvičnu, knihovnu nebo turecké lázně. Dodnes jsou v čtyřkilometrové hloubce na dně oceánu vidět na snímcích zlaté hodiny na luxusním krbu v kajutě manželů Strausových. Oba neštěstí nepřežili, žena nechtěla bez manžela nastoupit do záchranného člunu.

"Titanic je důležitým kulturným artefaktem. Je potřeba ho chránit. Je to jako podmořské muzeum s otevřenými dveřmi," dodává Tim Maltin.

Loď se po srážce s ledovcem potopila 15. dubna 1912, ve dvě hodiny a dvacet minut po půlnoci.

Titanic nebyl nejhorší tragédií

Zkáza Titaniku nebyla nejhorší lodní tragédií v historii. Tou byla srážka trajektu Dona Paz s nákladní lodí v roce 1987. Tehdy zahynulo více než 4000 lidí.

Lidé, kteří si dnes kupují dovolenou na obřích výletních lodích tvrdí, že se tragédie jako na Titaniku nemůže opakovat. Jenže nedávno se potopila loď Costa Concordia a problémy měla i Costa Allegro.

Na třech moderních několikapatrových plavidlech pracoval Petr Svejkovský. Nejdřív jako barman, který se vypracoval až na prvního důstojníka hotelové části. Cesta od práce barmana k prvnímu důstojníkovi byla podle něj dlouhá:

„Byla poměrně dlouhá a vyžaduje hodně trpělivosti a sebezapření.“

Historik a spisovatel Maltin: Kdyby Titanik narazil do ledovce přímo, mohl se zachránit

Číst článek

Na svoji první luxusní loď - Carnival Victory, která pojme 3,5 tisíce hostů, se naloďoval v Itálii: „Ten pocit je nepopsatelný. Je to kolos, který je vidět přes celé město. Je to jako kdybyste stáli před panelákem z oceli, který najednou někam odpluje,“ říká Svejkovský.

Ztroskotání Titaniku 15.4.1912 vzbudilo obrovskou vlnu zájmu, pátrání a konspiračních teorií. Petr Svejkovský ve spolupráci s Pražskou paroplavební společností chystá vzpomínkovou zábavně-vzdělávací akci nejen pro fanoušky lodi. Akce se koná na lodi Cecílie, která vypluje v neděli z Rašínova nábřeží.

Zajímavým hostem bude Martin Hub, kaskadér z filmu Jamese Camerona Titanic nebo Ondřej Vrkoč - odborník na Titanic. Součástí bude i retro focení s kapitánem lodi v dobových kostýmech a prodej horké novinky - knihy Titanic: příběh legendární lodi.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme