Titanic se stane 100 let od svého ztroskotání památkou UNESCO

Mluvilo se o ní jako o nepotopitelné lodi. Opak byl ale pravdou. Už za pár dní uplyne 100 let od zkázy Titaniku. Obří parník se při své první plavbě potopil. Zahynulo víc než 1500 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrak Titaniku | Foto: NOAA, public domain

Trosky jedné z nejznámějších lodí se dostanou pod pod ochranu UNESCO - konkrétně jako objekt kulturního dědictví pod vodou. Stane se tak přesně v den 100. výročí tragické srážky plavidla s ledovcem.

V první řadě jde o ochranu toho, co z Titaniku zbylo. Zabránit by se mělo rabování i ničení vraku. Ani zhruba 4 kilometrová hloubka neodradí potápěče, aby se k troskám vydávali a případně si odnesli nějaký ten suvenýr.

Pokud se napříště někdo pokusí o výzkum, který by byl nevědecký či neetický, bude mít smůlu. A snadněji se bude dát došlápnout i na zloděje. Podle UNESCO navíc mohou účastníci mezinárodní konvence, na jejímž základě se dostává Titanic pod ochranu UNESCO, zabavovat ukradené předměty z Titanicu.

100 let od potopení Titaniku uplyne už příští neděli. V souvislosti s tím se konají i různé akce, například převedení oscarového snímku Jamese Camerona do 3D. V místě, odkud Titanic před téměř 100 lety vyplul, v severoirském Belfastu, otevřeli moderní šestipatrové muzeum. Jeho stavba trvala 3 roky - tedy stejnou dobu, jako stavba Titaniku. Ve středu jde v New Yorku do dražby, a to vůbec poprvé, několik tisícovek předmětů vylovených právě z vraku Titaniku.

Budova muzea Titanic Belfast | Foto: Reuters

Jde o porcelán, šperky, oblečení, dokonce i části lodi. Celkem 5500 položek. Odhaduje se, že tržba dosáhne 200milionů dolarů. Ale má to jedno ale. Majitel této neuvěřitelné sbírky bude jen jeden a předměty musí zůstat pohromadě.

Celá aukce se bude konat jen několik kilometrů od místa, kde měl před 100 lety Titanic dospět při své první plavbě do svého cíle a zakotvit.

Milan Kopp, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme