Tradiční průvod Karla IV. míří na Karlštejn. I s korunovačními klenoty

Stovka zbrojnošů, kejklířů, dvorních dam, ale také císařský pár na koních, prošel včera večer Prahou. První etapou tak odstartoval tradiční symbolický průvod císaře Karla IV. s korunovačními klenoty z Prahy na Karlštejn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Role císaře Karla IV. se ujal herec David Suchařípa | Zdroj: Reuters

„A nyní urozené panstvo, vzdejte holt jeho výsosti císaři Karlu IV," ohlašuje herold.

„Arnošte z Pardubic, požehnejte těmto insigniím a celému průvodu."

Přehrát

00:00 / 00:00

Po stopách insignií se Malou Stranou přes Karlův Most až k někdejší kapli Božího Těla na Karlově náměstí vydala také redaktorka Evelyna Kulíšková Evelyna Kulíšková

Po slavném požehnání se průvod za zvuku bubnů vydal z Pražského hradu na Karlovo náměstí, někdejší Dobytčí trh, kde Karel IV. v kapli Božího těla každoročně vystavoval korunovační klenoty a ostatky svatých.

„Mimochodem během právě archeologických vykopávek 2010 - 11 byly objeveny základy tady té kaple, takže my letos poprvé opravdu končíme tu páteční pouť u Novoměstské radnice vlastně přesně tam, kde kaple byla. Karel IV tam vždycky vystavoval korunovační klenoty a ostatky svatých a potom se převážely s velkou slávou a pompou právě s tím, že projížděl těmi městy a všude ho vítali, on jim dával naopak glejty," připomněla organizátorka Veronika Šíblová.

Manželku Otce vlasti Elišku Pomořanskou představovala Iveta Jiříčková | Foto: Reuters

Jak zdůraznila, historický průvod Nerudovou ulicí, přes Karlův most a dále k Nové radnici, má zbožný počin císaře Karla připomenout.

Obavy z dámského sedu

Proto také stohlavému průvodu v kostýmech vévodil právě císařský pár na koních.

„Já jsem samozřejmě na koni už jela, ale bylo mi řečeno, že pojedu na dámském sedle, ale to se nakonec zrušilo, tak jsem byla ráda," přiznala se před jízdou herečka Iveta Jiříčková, která se na celý víkend promění v krásnou císařovu choť Elišku Pomořanskou.

V roli Karla IV. se pak - taktéž v koňském sedle - objevil herec David Suchařípa:

Symbolický průvod císaře Karla IV. s korunovačními klenoty z Prahy na Karlštejn | Foto: Reuters

„Textu není hodně, ale složité je to, že slyšíte, jak mluvím - jako člověk, který žije v Praze a v 21. století. Tam budu muset mluvit jako Karel IV: My, z Boží milosti císař římský a král český, vás tímto zdravím a děkuji vám, že nás chcete podpořit na naší cestě ke Karlštejnu."

K císaři, zbrojnošům, šaškům a dvořanům se pak v pražských ulicích přidávali i kolemjdoucí.

„Protože tam je spoustu těch dobových tanců, jsou tam i rytíři a různé ohňové kreace a tak. My jsme se o tom dozvěděli přes naši třídní profesorku. Zaujalo nás to v hodině dějepisu."

Průvod s korunovačními klenoty z Prahy na Karlštejn bude pokračovat celý víkend.

Dnes naváže druhá etapa z Malé Chuchle k dobřichovickému zámku a zítra průvod se zastávkami na doprovodný program dorazí až do cíle, na hrad Karlštejn, kde císař Karel IV. klenoty symbolicky uloží a s věrným lidem se rozloučí.

mkp, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme