Třetihorní dinosauři?

Výsledky nového datování kosti hadrosaura z Nového Mexika odporují teorii, podle které všichni neptačí dinosauři vyhynuli před 65,5 až 66 miliony let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hadrosaurus

Hadrosaurus | Foto: public domain

Tým vědců z Albertské univerzity pracuje s novou technikou datování pomocí uranu a olova. Kosti živých organismů obsahují jen velmi málo uranu, ale během fosilizace (typicky za méně než 1000 let po smrti) toto množství stoupá. Atomy uranu se však zároveň spontánně rozpadají na stabilnější olovo. Laserový paprsek ze zkoumaných kostí „odpaří“ drobné částice, které procházejí izotopovou analýzou. Její výsledky vypovídají jak o absolutním stáří nálezu, tak o tom, jakým typem potravy se pravěký živočich živil.

O tom, že hadrosaurus, jehož stehenní kost byla nalezena v Novém Mexiku, byl býložravec, není žádných pochyb. Datování nález pomocí izotopů uranu a olova však také ukázalo, že dinosaurus zahynul před 64,8 milionu let. To by znamenalo, že velké vymírání na hranici křídy a třetihor přežil o dobrých 700 000 let. Pokud jsou tyto výsledky správné, dokazují, že někteří dinosauři přece jen mohli vytrvat až do třetihor. Autoři studie v čele s Larrym Heamanem říkají, že v některých oblastech mohly zůstat ostrůvky vegetace, které hadrosaury dokázaly uživit. Upozorňují také, že by bylo na místě začít zkoumat, jak extrémní podmínky dokázala vydržet vejce těchto dinosaurů.

Zdroj: Science Daily, Geology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme