Turistům se otevřela kostnice u svatého Jakuba v Brně. Druhá největší v Evropě

Turistům se dnes poprvé otevřela kompletně dokončená kostnice pod brněnským kostelem svatého Jakuba. S počtem přes padesát tisíc lidských ostatků se řadí na druhé místo v Evropě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostnice pod brněnským kostelem svatého Jakuba

Kostnice pod brněnským kostelem svatého Jakuba | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

Prostor je pojat poměrně pietně - žádné ornamenty z kostí, namísto komentáře jen pro tento účel složená hudba Miloše Štědroně a také nový kříž mezi vchodem do kostnice a zdí kostela.

Proč tam byl umístěn, objasňuje expert na brněnské podzemí Aleš Svoboda:

Přehrát

00:00 / 00:00

Do právě zpřístupněné brněnské kostnice zavítal i reportér Ivan Holas

„Jakubské náměstí je stále hřbitovem, to je třeba zdůraznit, že zemřelí jsou zde stále pochováni. Byla odebrána pouze vrstva k architektonické úpravě. Ale hřbitov je to stále.“

Nečekaný byl nejen objev samotné kostnice v roce 2001 - přes desetileté zkoumání a částečné zpřístupnění některých prostor byla až o deset let později při stavebních úpravách odhalena dosud neznámá krypta s obrovským množstvím ostatků, připomíná ředitelka Turistického informačního centra Petra Kačírková:

„Nechala se pro návštěvníky v původnosti, v tom vršení kostí na sebe. Při úpravách se ostatky vynášely ve speciálních rakvích. Ti lidé jsou pohřbeni na Centrálním městském hřbitově.“

Zachovalé ostatky byly před návratem do opravené kostnice nejprve prozkoumány, vydezinfikovány a nakonzervovány.

Pokud tedy návštěvníci nebudou porušovat zákaz a dotýkat se kostí, nehrozí žádné zdravotní riziko a podle Aleše Svobody mohou naplno prožít atmosféru skutečně jedinečného místa:

„Byl tady profesor z USA, který se zabývá kostnicemi na celém světě, a říkal, že naše kostnice je naprosto unikátní. Protože tady ukládání ostatků probíhalo kontinuálně od poloviny 13. Až do začátku 18. století.“

Věk návštěvníků není omezen - rodiče by prý ale měli sami zvážit, zda pro jejich malé dítě nebudou potemnělé prostory s atmosférou lidské pomíjivosti příliš stresující.

Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme