U Slivice se znovu bojovalo. Připomněli si tam poslední bitvu 2. světové války

Historické události z května 1945 na Příbramsku a s nimi spojenou poslední bitvu 2. světové války v Evropě si na den přesně po 68 letech připomněli lidé u Milína na Příbramsku. Odehrála se v noci z 11. na 12. května poblíž osady Slivice nedaleko Milína. Letošní program se od předchozích ročníků poněkud lišil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tank bratří Míků se líbil hlavně dětem. | Foto: Radek Ctibor

Organizátoři se letos rozhodli, že ho pojmou trochu jinak a historické události z května 1945 si připomenou s důrazem na kluby vojenské historie, které se akce účastní už třináctým rokem.

Věnovali se proto především představení jejich historické techniky. Kromě ní si návštěvníci mohli prohlédnout i výzbroj a výstroj sovětské armády, německé armády a amerických jednotek.

K vidění byla i ukázka techniky dělostřelecké posádky z Jinců. Zájemci mohli navíc navštívit bazar vojenských doplňků a militarií.

Přehrát

00:00 / 00:00

U Milína, kde se odehrála rekonstrukce poslední evropské bitvy 2. světové války, natáčel redaktor ČRo Radek Ctibor.

Kromě vojenských motocyklů, aut, legendárních amerických jeepů Willys, obrněných transportérů a další techniky se představil také známý sovětský tank T-34, který přivezli bratři Míkové z Březových Hor v Příbrami.

„Ten tank jsme koupili od ministerstva obrany. Pochází z kasáren z Mostu, kde stál na podstavci a aby ho znehybnili, tak v motoru bylo nalito asi pět koleček betonu, takže jsme tři měsíce z něj ten beton vysekávali,“ uvedl jeden z bratrů Pavel Míka.

Legendární tank přitahoval největší pozornost dětí. Letošní ročník se musel obejít bez ukázky bojů pěchoty, střelbu ze samopalů a pušek nahradily pyrotechnické efekty dělostřelectva, minometů nebo legendárních Kaťuší.

Radek Ctibor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme