ÚDV připravil žalobu na prokurátora z 50. let za Akci kulak

Kvůli takzvané Akci K, neboli kulak, by mohl před soudem stanout někdejší prokurátor z Kralup nad Vltavou. Obžalobu na něj připravil Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV). Viní ho z toho, že z titulu své funkce nezabránil vystěhování rodin dvou sedláků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukavice - násilné vystěhování sedmi rodin místních sedláků v roce 1956 | Foto: Zdeněk Zitka

Policie podala návrh na vznesení obžaloby a teď ho zkoumá Okresní státní zastupitelství v Mělníku. V rámci Akce kulak komunistický režim v 50. letech vyháněl z domovů české sedláky.

Podle historika Petra Blažka se celá akce opírala o tajnou směrnici ministrů vnitra, národní bezpečnosti a spravedlnosti z října 1951. „Na základě této tajné směrnice měly být vystěhovány rodiny odsouzených sedláků z jejich usedlostí,“ zmínil historik.

Přehrát

00:00 / 00:00

O takzvané akci K mluvili na ČRo Plus mluvčí ÚDV Jan Srb a historik Petr Blažek

Podle odhadů byly ze svých domovů vystěhovány tři až čtyři tisíce rodin. Zatím byl za Akci K odsouzen jenom bývalý předseda místního národního výboru Ladislav Nakládal, který dostal v roce 2011 osmnáctiměsíční podmíněný trest.

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu se Akcí kulak zabývá podle svého mluvčího Jana Srba zhruba od roku 2007.

„Za tu dobu jsme otevřeli řádově 300 případů. Bohužel, odstup 60 let je příčinou toho, že ve více než 90 procentech ty trestní kauzy končí odložením, a to většinou z důvodu úmrtí pachatelů nebo z důvodu nemožnosti ztotožnění pachatelů,“ poznamenal mluvčí ÚDV.

Dana Votýpková, Tomáš Pavlíček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme