Ukázky bojů z období mobilizace v roce 1938 přilákaly 22 tisíc lidí

Obrana Československého pohraničí a mobilizace armády v roce 1938 byla hlavní témata letošní vojenskohistorické akce Cihelna 2012 v Králíkách na Orlickoústecku. Do programu bylo zapojeno více jak dvě stě vojáků v dobových uniformách a desítky kusů vojenské techniky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návštěvníci akce Cihelna 2012 shlédli Králíkách ukázku historického boje na téma mobilizace v roce 1938

Návštěvníci akce Cihelna 2012 shlédli Králíkách ukázku historického boje na téma mobilizace v roce 1938 | Zdroj: ČTK

Stupňující agrese německých nacionalistů v pohraničí vrcholí v září 1938, kdy Adolf Hitler svým projevem přímo vyzývá k agresi vůči českému obyvatelstvu. Československá armáda proto mobilizuje víc než jeden milion vojáků.

Mnichovská dohoda světových velmocí ale ustupuje požadavkům Německa a československá vláda se pod tlakem vzdává části území – Sudet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jiřího Flídra z vojenskohistorické akce Cihelna 2012

Dobovou rekonstrukci předvedli na Cihelně dobrovolníci, kteří se vojenské historii věnují, jak sami uvádějí, řadu let.

„Nacházíme se v polním táboře československé armády. Zde jsme založili stanový tábor, je to myslím si, že velký tábor, který tu nikdy nebyl; dobové zbraně, je tu i dobová kuchyň rakousko-uherská.“

„Tady stojíme u velitelského stanoviště, stůl, židličky, psací stroj pro písaře, polní telefon a kousek dál je polní obvaziště,“ popisuje jeden z účastníků.

Ukázka historického boje na téma mobilizace v roce 1938 v Králíkách | Foto: ČTK

Mezi ostatními nadšenci jsou i Zdeněk a Jan Hlavatí ze Zábřehu na Moravě, kteří dokonce přijeli vlastní vojenskou tatrovkou.

„Toto je Tatra 57-K, a když jedeme šedesátkou, tak ten zvuk je pěkný. Dovede jet i osmdesát a to už vidíte, že to trápíte. Takže určitě těch osmdesát, devadesát dokáže jet.“

O kousek dál je tábor německé armády a již na pohled vypadá hodně realisticky. Podle velitele tábora jsou právě na detaily kladeny velké požadavky.

„Co se týče německého stanového tábora, tak tam je už několik let kladen důraz právě na dobovost, v celém táboře jsou vyloučeny veškeré nedobové prostředky. To znamená cokoliv plastového, jakékoliv látky, které v té době nebyly, jakékoliv nádoby, které v té době nebyly,“ dodává velitel.

Návštěvníci akce Cihelna 2012 shlédli Králíkách ukázku historického boje na téma mobilizace v roce 1938 | Foto: ČTK

Ukázky bojů vztahujících se k roku 1938 si v Králíkách dnes nenechalo ujít asi 22 tisíc lidí.

„Vidíme příjezd kolony německé armády, která projíždí vesnicí, závoru ale už jim nezvedají naši vojáci, nýbrž příslušníci sudetoněmeckého Freikorpsu. Vojáci, a vůbec jim to nezávidím, situaci, kdy museli předávat to, co chtěli bránit, to, co chtěli hájit, a to, v co věřili,“ komentuje dění na bojišti místní hlasatel.

V jedné z ukázek si návštěvníci mohli dokonce vybrat, kdo vyhraje; zda československá nebo německá armáda, nebo jestli bitva skončí patem. V neděli budou moci zájemci navštívit muzeum čs. opevnění v Králické pevnostní oblasti a Vojenské muzeum Králíky.

Jiří Flídr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme