Uměla si Lucy nakrájet maso?

Používání nástrojů je zřejmě starší než lidský rod. Zářezy na antilopích kostech ukazují, že kamenný nástroj uměl použít nejen člověk, ale i jeho předchůdce australopiték.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zářezy na antilopích kostech

Zářezy na antilopích kostech | Foto: Dikika Research Project, California Academy of Sciences

Zatím nejstarší důkaz o tom, že si naši předkové dokázali nakrájet maso k večeři, pocházel z naleziště Gona v Etiopii a je starý asi 2,5 miliony let. Zářezy na antilopích kostech, které teď vědci objevili na jiném etiopském nalezišti Dikika, tuto hranici rázem posunuly o nejméně 800 000 let. Kosti dvou antilop, do kterých se kdysi zaryl kamenný nástroj pravěkého strávníka, jsou staré 3,4 milionu let. A tady přichází skutečná senzace: jediným druhem našeho předka, který v tomto období žil v Etiopii, byl Australopithecus afarensis, ke kterému patří i slavná kostra Lucy.

Antilopí kosti představují vůbec první důkaz o tom, že Lucy a její soukmenovci, jejichž mozek nebyl o moc větší než mozek šimpanze, používali kamenné nástroje. Australopitékové tedy mohli být mnohem méně primitivní, než jsme zatím předpokládali. V jejich evoluci se prokazatelně objevují dva klíčové prvky, které se zatím připisovaly mnohem mladšímu rodu Homo: užívání nástrojů a konzumace masa. Australopitékové zřejmě nebyli aktivní lovci, ale to, že vyšli z lesa na planiny hledat mršiny velkých zvířat, považují paleoantropologové za velký krok kupředu. Šimpanzi nerozpoznávají mršiny velkých zvířat jako zdroj potravy. Australopitékové to ale dokázali.

Zdroj: Nature

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme