Univerzita Karlova pátrá po ukradených insigniích už 67 let. Zatím marně

Karlova univerzita už 67 let pátrá po ukradených insigniích. Žezlo a řetěz se ztratily při evakuaci Němců na konci druhé světové války. Dosud se ani nezjistilo, jestli jsou 500 let staré symboly univerzity, neodmyslitelně patřící k imatrikulacím a promocím, ještě na světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzita Karlova - Karolinum | Foto: Mirko Kašpar

Druhá světová válka znamenala pro české vysoké školství velkou ránu. Málokdo ale tušil, že s koncem násilí přijde i ztráta tak cenných památek, jakými byly právě insignie Karlovy univerzity.

„Když už bylo jasné, že se německá moc ve střední Evropě neudrží, došlo kolem 20. dubna 1945 k evakuaci a tehdy byly insignie, nejstarší písemnosti a řada spisového materiálu naloženy do beden na vlak,“ popisuje Ivana Čornejová z archivu Univerzity Karlovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zatím neúspěšné hledání univerzitních insignií shrnuje redaktor Nikola Bojčev

„Podle tehdejších výpovědí svědků, kteří viděli balení univerzitního archivu, se měl vlak pohnout směrem na západ a od té doby se o těchto věcech vůbec neví,“ vysvětluje Čornejová.

Reprezentativní symboly univerzity vyrobené ze vzácných slitin kovů, včetně zlata a stříbra, zmizely v nenávratnu. Stejně tak ale pro univerzitu možná ještě cennější matriky, ve kterých byly záznamy o všech studentech od počátku. Univerzita samozřejmě po cennostech pátrala.

„Hned v roce 1945 se rozběhlo intenzivní pátrání, ale nikdy nebylo zjištěno nic, co by skutečně určovalo nějaký směr. Takže se objevovaly nejrůznější fámy, kde na Šumavě v Černém jezeře nebo kde, jsou ukryty tyto insignie, což je dosti nepravděpodobné,“ míní historička z univerzitního archivu.

Otázkou je, zda jsou ještě insignie i ztracené písemnosti na světě. Objevily se totiž i názory, že vše lehlo popelem, když plzeňské nádraží bombardovali spojenci. O tom ale odborníci, včetně historika Ladislava Čepičky, velmi pochybují.

„Pátrá se dodnes. My jsme s kolegou z ministerstva zahraničních věcí spolupracovali ještě s německými studenty v 90. letech. Jsou určité indicie, které hovoří o tom, že by insignie snad mohly být ještě na světě. Ale zprávy jsou takové neurčité a navíc jsou to všechno zprávy z druhé třetí ruky,“ říká Čepička.

Jestli je ještě šance, že by se ztracené insignie vrátily Univerzitě Karlově, si však netroufá odhadovat. „Fakt je ten, že koncem roku 1947 nebo na začátku roku 1948 naše pátrací orgány zachytily jakýsi článek v rakouském tisku, kdy se připravovaly oslavy výročí vzniku Karlovy univerzity, že by měly být insignie na německém území a měly by být vystaveny v roce 1948,“ poznamenává.

Historik Ladislav Čepička si myslí, že insignie Karlovy Univerzity stále existují. Bude ale zřejmě dílem náhody nebo velkého štěstí, pokud se někomu symboly nejstarší české univerzity podaří najít.

Nikola Bojčev, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme