Univerzita v Boloni hlásí historický objev. 850 let starý svitek s textem tóry
Knihovna Boloňské univerzity vlastní poklad, o kterém nevěděla. Je jím údajně nejstarší rukopis tóry na světě.
Údajně nejstarší rukopis tóry na pergamenu je starý 850 let, pochází pravděpodobně z druhé poloviny 12. století. Svitek je dlouhý 36 metrů a široký 64 centimetrů. Pergamen je z měkké ovčí kůže. Svitek obsahuje celý Pentateuch - Pět knih Mojžíšových, tedy Genesis, Exodus, Leviticus, Numeri a Deuteronomium.
Rukopis byl podrobený radiokarbonové analýze v jedné italské a jedné americké laboratoři, které se na výsledku shodly. Podle této analýzy rukopis pochází z let 1155-1225. Pro určení stáří rukopisu je důležitá i jeho grafická stránka.
Písmo rukopisu obsahuje znaky, které písařům zakázala používat kodifikace Mošeho Ben Maimona z konce 13. století. Rukopis by měl tedy pocházet z doby před kodifikací.
Univerzitní knihovna o tomto pokladu dosud nevěděla kvůli omylu svého bibliotekáře, jistého Leonella Medony. Ten v roce 1889 zapsal do katalogu rukopis jako rukopis ze 17. století s divnými znaky s podivnými a nezvyklými kudrlinkami.
Teď na rukopis ale narazil profesor Perani, který nově organizoval oddělení hebrejských textů. Uvědomil si jeho význam a univerzita nechala rukopis podrobit hlubší analýze.
Dnes tedy Boloňská univerzita vlastní kromě prvního tištěného textu Pentateuchu z roku 1482 také nejstarší rukopis tóry na světě.