Univerzita v Boloni hlásí historický objev. 850 let starý svitek s textem tóry

Knihovna Boloňské univerzity vlastní poklad, o kterém nevěděla. Je jím údajně nejstarší rukopis tóry na světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Bolognu. Zde a v Padově studoval Valdštejn matematiku a astronomii. | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Steffen Brinkmann

Údajně nejstarší rukopis tóry na pergamenu je starý 850 let, pochází pravděpodobně z druhé poloviny 12. století. Svitek je dlouhý 36 metrů a široký 64 centimetrů. Pergamen je z měkké ovčí kůže. Svitek obsahuje celý Pentateuch - Pět knih Mojžíšových, tedy Genesis, Exodus, Leviticus, Numeri a Deuteronomium.

Rukopis byl podrobený radiokarbonové analýze v jedné italské a jedné americké laboratoři, které se na výsledku shodly. Podle této analýzy rukopis pochází z let 1155-1225. Pro určení stáří rukopisu je důležitá i jeho grafická stránka.

Písmo rukopisu obsahuje znaky, které písařům zakázala používat kodifikace Mošeho Ben Maimona z konce 13. století. Rukopis by měl tedy pocházet z doby před kodifikací.

Univerzitní knihovna o tomto pokladu dosud nevěděla kvůli omylu svého bibliotekáře, jistého Leonella Medony. Ten v roce 1889 zapsal do katalogu rukopis jako rukopis ze 17. století s divnými znaky s podivnými a nezvyklými kudrlinkami.

Svitek Tóry, Palestina (Jeruzalém ?), počátek 20. stol. | Foto: Jana Šustová

Teď na rukopis ale narazil profesor Perani, který nově organizoval oddělení hebrejských textů. Uvědomil si jeho význam a univerzita nechala rukopis podrobit hlubší analýze.

Dnes tedy Boloňská univerzita vlastní kromě prvního tištěného textu Pentateuchu z roku 1482 také nejstarší rukopis tóry na světě.

Vědunka Lunardi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme