Uplynulo 165 let od narození Emila Holuba. Jeho sbírky si hýčkají v Holicích

Cestovatelské deníky Davida Livingstonea inspirovaly mladého českého doktora medicíny, aby se vydal do Afriky. Tam se živil jako lékař a také zkoumal život domorodých obyvatel a tamní přírodu. Tento český cestovatel se narodil na den přesně před 165 lety v rodině lékaře ve východočeských Holicích a není to nikdo jiný než Emil Holub.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Africká vesnice v muzeu | Foto: Petr Špaček

Ve skutečnosti se legendární scéna z filmu Jára Cimrman - ležící, spící, kde se slavný český všeuměl ptá doktora Holuba, zda pojede do Afriky, a odpovídá za něj příkře jeho žena, zřejmě nikdy neodehrála.

Růžena Hofová svého manžela Emila Holuba v cestování totiž podporovala, jak se dozvídáme i v životopisném filmu pro návštěvníky Holubova památníku v Holicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do Afrického muzea Dr. Emila Holuba se vydal redaktor Českého rozhlasu Martin Karlík

Holubovi se ale lepila smůla na paty a po střetu s bojovným kmenem Mašukulumbů se i s manželkou vrátili zpátky. Cestu měl přitom tentokrát finančně zajištěnou od císaře, což byl hlavní rozdíl od jeho cestovatelských začátků.

V závěru života Holuba trápilo, že o jeho sbírky nemělo zájem Národní muzeum. Nabídku na odkup sbírky do Ameriky odmítl. Nezájem muzea, prodělaná malárie a multiorgánová sepse podlomili jeho zdraví. 21. Února 1902 tak Emil Holub zemřel. Svými cestami inspiroval další cestovatele.

„V našem muzeu jsme věnovali prostor Bedřichu Machulkovi, který do Afriky cestoval v období do 2. světové války. Pak samozřejmě legendární, nezapomenutelní Hanzelka a Zikmund. Z těch současných cestovatelů je to Dan Přibáň a jeho expedice trabantem napříč Afrikou,“ dodává Marcela Jeřábková, vedoucí Afrického muzea Dr. Emila Holuba v Holicích.

Martin Karlík, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme