Uplynulo 25 let od začátku invaze irácké armády do Kuvajtu

Přesně před 25 lety začala v Kuvajtu invaze irácké armády. V roce 1991 pak Kuvajt osvobodily jednotky v rámci operace Pouštní bouře. Českoslovenští vojáci poprvé působili po boku pozdějších západních spojenců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na základně v Kuvajtu

Na základně v Kuvajtu | Foto: Armáda ČR

Jedním z těch, kdo se podíleli na osvobození Kuvajtu, byl i plukovník ve výslužbě Jaromír Mareček. V té době velitel protichemichého průzkumu.

„Šli jsme do této mise dobrovolně na základě výběrového zřízení. Kdokoli se mohl z Kuvajtu vrátit, když to třeba psychicky nesnesl nebo měl problémy v rodině. Jakmile přiletěl speciál do Saúdské Arábie, tak se mohl kdykoli během mise vrátit,“ přibližuje Mareček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Od začátku invaze irácké armády do Kuvajtu uplynulo 25 let. Na válku vzpomínal velitel protichemichého průzkumu Jaromír Mareček

Jednotka byla podle něj úspěšná v měření nervově paralytických látek. Technika tak prý obstála na výbornou. Vojáci se navíc dostali i do přední linie.

„Na odborných soustředěních jsme byli připravováni, že budeme někde v týlu. Ale situace se změnila tak, že pak jsme byli rozděleni k saúdskoarabským brigádám, takže jsme se dostali i do předních postavení,“ vzpomíná Jaromír Mareček.

Před 70 lety skončila postupimská konference. Ovlivnila poválečné uspořádání Evropy

Číst článek

Irácké jednotky Saddáma Husajna vtrhly 2. srpna 1990 do Kuvajtu a obsadily ho. Důvodem, proč Irák zaútočil na svého malého souseda, byla ropa. Země se topila v dluzích a silou si chtěla přisvojit kuvajtská ropná pole.

OSN vyzvala Husajna, aby svá vojska stáhl z území cizího státu. Prezident ale výzvu neuposlechl a OSN vyhlásila podruhé ve své historii válku.

V noci z 16. na 17. ledna 1991 začala operace Pouštní bouře, velením byl pověřen generál Norman Schwarzkopf. Koaliční vojska 28 států, včetně Československa, měla osvobodit Kuvajt. A to se také 28. února stalo.

Husajn následně nařídil zapálit kuvajtské ropné vrty nebo ropu vypustit do moře. Způsobil tak nejen značné ekonomické, ale především ekologické škody.

25. výročí (2. srpna) vpádu iráckých vojsk do Kuvajtu, který měl za následek válku v Perském zálivu v lednu a únoru 1991 | Foto: ČTK

Pavel Novák, Marie Machytková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme