ÚSTR představil DVD pro výuku o době normalizace

Žáci a studenti na základních a středních školách mají často velké mezery, pokud jde o představu, jak se v Česku žilo před pádem komunismu. Aspoň částečně se to pokusí napravit Ústav pro studium totalitních režimů, který v rámci projektu Dějepis 21. století prezentoval DVD, které posílá na školy pod titulem "Česká společnost v letech 1969 až 89".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústav pro studium totalitních režimů | Foto: Filip Jandourek

„Na DVD je především velký počet výukových klipů. DVD je postaveno především na filmových ukázkách. Dokumentárních ukázkách. Ukázkách jak dobových, tak v dnešních. Jak v dnešním filmu a v dokumentu je ta doba vnímána. Jsou to vždy krátké ukázky postavené proti sobě tak, aby je žáci mohli porovnávat, ptát se, sami hledat odpovědi,“ říká Martin Valenta, vedoucí projektového týmu Dějepis v 21. století.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Radiožurnálu Martin Valenta, vedoucí projektového týmu Dějepis v 21. století

Cílem projektu bylo podle Valenty přiblížit zejména kulturní a sociální rozměr doby. Klipy ilustrují každodennost doby.

„Žádný klip tam ale není solitérně, vždy je doprovozen metodickým listem, srovnáním, klipem, který to ukazuje zase z jiného pohledu,“ dodává Valenta s tím, že pro dnešní společnost jsou znalosti naší nedávné minulosti důležitější než třeba povědomí o pravěku nebo perských válkách.

Michal Křížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme