Uzavřený případ královské nemoci

Britská královna Viktorie svým potomkům odkázala nemilé dědictví, které vešlo do dějin jako královská choroba. Podezření, že byla přenašečkou hemofilie, teď potvrdila genetická studie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královna Viktorie | Zdroj: Alexander Bassano / Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Viktoriini mužští potomci se potýkali s nemocí, která se díky královským sňatkům rozšířila na panovnické dvory Německa, Španělska i Ruska. Projevovala se zvýšenou krvácivostí a moderní vědci vědci logicky usuzovali, že šlo o hemofilii - dědičnou chorobu, která se projevuje špatnou srážlivostí krve. Hemofilie je vázaná na chromosom X, což znamená, že nemoc se projevuje pouze u mužů. Ženy jsou přenašečky, které nemají žádné příznaky.

Jedním z postižených mužů byl i carevič Alexej, syn posledního ruského cara Mikuláše a pravnuk královny Viktorie, který byl v roce 1918 spolu s celou rodinou zastřelen bolševiky. Na počátku letošního roku genetická analýza potvrdila, že dvě těla ležící blízko místa vraždy skutečně patří Alexejovi a jeho sestře Marii. Nyní v DNA carské rodiny vědci začali pátrat po známkách hemofilie. Napoprvé hledali mutaci v genu F8, která nemoc způsobuje u 80 % všech hemofiliků.

Alexej Nikolajevič, carevič ruský, jako desátník ruské carské armády (1916) | Foto: licence Public Domain (eng)

Výsledky však byly negativní a vědci hledali druhou, minoritní mutaci. Tentokrát byli úspěšní - zjistili, že jak carevič Alexej, tak jeho sestra Marie a matka Alexandra, byli nositeli mutace v genu F9, která způsobuje poruchy krevní srážlivost. Případ královské choroby je tím uzavřen. Posledním příslušníkem královské linie, ve které se hemofilie přenášela, byl podle článku na stránkách Science Now pruský princ Waldemar, který zemřel v roce 1945.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme