V Andách se našly trosky letadla, v němž před 54 lety zahynuli chilští fotbalisté

Je to smutný příběh s alespoň trochu dobrým koncem. Víc než půlstoletí příbuzní hráčů prvoligového chilského fotbalového týmu Green Cross nevěděli, kde jejich blízcí zemřeli. Letadlo se ztratilo v Andách, když se hráči v dubnu roku 1961 vraceli ze zápasu na jihu země do Santiaga de Chile. Teď výprava horolezců konečně trosky letadla našla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chile - Andy - Jižní Amerika | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

První obrázky pátračů u nalezeného vraku způsobily v Chile senzaci. V nalezení místa, kde letadlo s fotbalisty havarovalo, už skoro nikdo nedoufal.

Hráči klubu Green Cross, který byl jedním z nejlepších v chilské první lize, se 3. dubna 1961 vraceli z utkání na jihu země do Santiaga. Letěli dvěma letadly DC-3, jedno z nich však do cíle nedorazilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Objev více než půl století nezvěstného letadla v chilských Andách přiblížil redaktor Pavel Novák

Na palubě stroje cestovalo 24 lidí, zahynulo osm hráčů i členové doprovodného týmu klubu.

Na záběrech zveřejněných pátrači je vidět skoro celá ocasní část letadla a rozdrcený trup letounu. V troskách našli hledači i ostatky cestujících, jejich památku však nechtějí rušit, stejně jako nechtějí, aby ji rušil nikdo jiný.

„Našli jsme trosky, ale nehýbeme s nimi. Neurčíme přesně, kde se letadlo nachází. Jen oblast, kde jsme je našli. Na tom místě je stále cítit velká síla, velká bolest,“ řekl chilské televizi 24 Horas člen pátracího týmu Leonardo Albornoz.

Podobně jako v případě fotbalistů si chilské Andy vybraly krutou daň i o 11 let později – v říjnu 1972 se v nich zřítilo letadlo s uruguayskými ragbisty.

Tři nejsilnější z těch, kdo pád letadla přežili, se po dvou měsících v ledové pustině vydali přes hory hledat pomoc. Ostatní přežívali v místě dopadu letadla i díky tomu, že jedli maso zemřelých přátel. Z pětačtyřiceti lidí na palubě se jich nakonec záchrany dočkalo šestnáct. O tomto příběhu vznikl v devadesátých letech americký film Přežít: Zázrak v Andách.

Zatímco návrat těchto zachráněných do civilizace byl senzací a oslavou lidské odolnosti a touhy po životě, nález letadla chilských fotbalistů, které havarovalo před 54 lety, už tak šťastným příběhem není. Přesto lze asi objev považovat za dobrou zprávu.

Jak napsal server BBC Mundo, příběhy zmizelých letadel zanechávají v rodinách obětí nekončící agonii až do doby, než se najdou trosky.

Pavel Novák, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme